Diş hekimliğinde kullanılan multimod, etch and rinse ve self etch adezivlerin süt ve daimi dişlerin sınıf I restorasyonlarında mikrosızıntı açısından karşılaştırılması
Assesment of microleakage rates in class I cavity preperation for multimod, etch and rinse and self etch adhesives in primary and permanent teeth
- Tez No: 366188
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİ BURÇAK ÇEHRELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, çekilmiş süt ve daimi dişlerin sınıf I kavitelerinde beş farklı adeziv sistemin farklı metotlarla (self etch, selektif etch, etch and rinse) uygulanması sonucunda dişlerde görülen mikrosızıntı miktarının ölçülmesi, süt ve daimi dişlerde mikrosızıntı açısından bir farklılık görülüp görülmediğinin anlaşılması amacıyla planlanmıştır. Çeşitli nedenlerle çekilmiş 110 adet süt dişi ve 110 adet daimi diş rastgele olarak 11'er gruba ayrılmıştır. Çalışmada kullanılan adeziv materyaller (All Bond Universal (Bisco Inc., Schaumburg, ABD), Single Bond Universal (3M ESPE, St. Paul. MN, ABD), Clearfil SE Bond (Kuraray Medical Inc., Tokyo, Japonya), Tri-S Plus Bond (Kuraray Medical Inc., Tokyo, Japonya) ve Single Bond 2 (3M ESPE, St. Paul. MN, ABD)'dir. Tüm gruplar Filtek Z250 (3M ESPE, St. Paul. MN, ABD) A2 kompozit ile restore edilmiştir. Restorasyon sonrası dişlere 5-55±20C'de 1000 kez termal siklus uygulanmış ve sonrasında dişler mikrosızıntı testine tabii tutulmuştur. Boya penetrasyon sonrasında oluşan mikrosızıntı değerleri, her diş örneğinden alınan 4'er kesit üzerinde dijital imaj analizi yöntemiyle kantitatif olarak tespit edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Kruskal Wallis Varyans Analizi, Mann Whitney U Testi ve Ki-Kare Testi kullanılmıştır (p=0.05). Sonuçlar incelendiğinde, Clearfil SE Bond ve Single Bond Universal hem süt hem daimi dişlerde self etch metodu ile uygulandığında en az mikrosızıntı değerini göstermiştir (p0,05). Kullanılan adezivlerin selektif etch olarak uygulanması ile Single Bond 2 materyali karşılaştırıldığında daimi dişlerde Clearfil SE Bond en az mikrosızıntı değerine sahipken(p0,05). Süt dişlerinde ise All bond universal, Single Bond Universal, Clearfil SE Bond, Tri-S Plus Bond materyallerinin selektif etch olarak uygulanması ile Single Bond 2 materyali arasında mikrosızıntı açısından anlamlı bir fark görülmemiştir(p>0,05). Süt ve daimi dişlerde görülen sızıntı miktarları karşılaştırıldığında All Bond Universal, Single Bond Universal ve Tri-S Plus Bond materyalleri self etch metoduyla uygulandığında daimi dişlerde süt dişlerine göre daha fazla mikrosızıntı görülmüştür(p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the amount of microleakage for five different adhesive systems applied with different methods (self etch, selective etch, etch and rinse) in class I cavity restorations of extracted primary and permanent teeth and to asses if there is any difference between primary and permanent teeth with regard to microleakage rate. 110 primary 110 permanent teeth were randomly divided into 11 groups. The adhesives used in this study were All Bond Universal (Bisco Inc., Schaumburg, USA), Single Bond Universal (3M ESPE, St. Paul. MN, USA), Clearfil SE Bond (Kuraray Medical Inc., Tokyo, Japan), Tri-S Plus Bond and Single Bond2 (3M ESPE, St. Paul. MN, USA). All of the groups were restored with Filtek Z250 (3M ESPE, St. Paul. MN, USA) A2 composite resin. All teeth were subjected to thermalcycling (5-55±20C, 1000X) followed by dye penetration test. Quantitative values of microleakage rates were calculated using digital image analysis method on four sections from each tooth. Data were analysed by Kruskal Wallis Variance Analysis, Mann Whitney U Test and Chi Squared Test (p=0.05). According to the results, when applied with self etch method, Clearfil SE Bond and Single Bond Universal showed the lowest microleakage scores in both primary and permanent teeth(p0.05). When all the adhesives applied with selective etch method were compared with Single Bond 2, which is an etch and rinse adhesive, Clearfil SE Bond yielded in the lowest microleakage scores in permanent teeth (p0,05). Selective etch methods of All bond universal, Single Bond Universal, Clearfil SE Bond, Tri-S Plus Bond showed no significant difference with Single Bond 2 in primary teeth (p>0,05).