Sagittal yöndeki iskeletsel sınıflandırma ile dentoalveoler morfoloji arasındaki ilişkinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi yöntemi ile incelenmesi
The evaluation of relationship between skeletal classification in sagittal direction and dentoalveolar morphology with cone beam computed tomography
  1. Tez No: 366189
  2. Yazar: İPEK COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇAK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı; Sınıf I, II ve III iskeletsel patern ile dentoalveoler morfoloji arasındaki ilişkinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile incelenmesidir. Çalışmaya 60 hasta dahil edilmiş ve hastalar 3 gruba bölünmüştür. Sınıf I grubunda ANB açısı 0–4° olan 20 hasta (18 kız, 2 erkek; ortalama yaş 18,20±3,33); Sınıf II grubunda ANB açısı 4°'den büyük olan 20 hasta (11 kız, 9 erkek; ortalama yaş 18,25±4,92); Sınıf III grubunda ANB açısı 0°'den küçük olan 20 hasta (10 kız, 10 erkek; ortalama yaş 18,90±4,97) bulunmaktadır. KIBT görüntülerinde çenelerin sağ tarafında tüm dişlerin kök uzunluğu, kök genişliği, bukkolingual inklinasyonu, dehisens-fenestrasyon varlığı; interdental bölgelerindeki bukkal ve palatinal/lingual kortikal kemik ve spongioz kemik kalınlığı ölçümleri ve bu ölçümlerin istatistiksel analizleri yapılmıştır. Sınıf I, II ve III grupları arasında kök uzunluğu, kök genişliği, bukkal ve palatinal/lingual kortikal kemik kalınlıkları değerleri açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır (p˃0,05). Spongioz kemik kalınlıkları Sınıf II grubunda anlamlı derecede yüksektir (p˂0,001). Üst santral ve laterallerin bukkolingual inklinasyonu Sınıf II grubunda diğer gruplara göre anlamlı derecede düşüktür; alt çenede 2. molarlar hariç tüm dişlerin bukkolingual inklinasyonları ise Sınıf III grubunda diğer gruplara göre anlamlı derecede düşüktür (p˂0,001). Dişlerin bukkalinde, Sınıf I grubunda diğer gruplara göre daha fazla dehisens, Sınıf II grubunda ise diğer gruplara göre daha fazla fenestrasyon bulunmuştur. Dişlerin bukkolingual inklinasyonu, dehisens/fenestrasyon varlığı ve spongioz kemik kalınlıkları sagittal yöndeki iskeletsel ilişkiden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this retrospective study is to evaluate relationship between Class I, II and III skeletal pattern and dentoalveolar morphology with cone beam computed tomography (CBCT). 60 subjects were included into this study and divided into 3 groups. Class I group comprised 20 subjects who had ANB angle between 0-4° (18 females, 2 males; mean age 18,20±3,33); Class II group comprised 20 subjects who had ANB angle greater than 4° (11 females, 9 males; mean age 18,25±4,92); Class III group comprised 20 subjects who had ANB angle less than 0° (10 females, 10 males; mean age 18,90±4,97). Root length, root width, buccolingual inclination, buccal and palatinal/lingual cortical bone and medullary bone thickness, dehiscence/fenestration presence were evaluated on each tooth and interdental site on the right sides of the jaws on CBCT images. Measurements were evaluated statistically. There was no statistically significant difference between Class I, II and III groups with regard to root length, root width, buccal and palatinal/lingual cortical bone thickness (p˃0,05). Medullary bone was thicker in Class II group significantly (p˂0,001). Buccolingual inclination of maxillary central and lateral incisors in Class II group and all mandibular teeth except 2. molars in Class III group were significantly less than the other groups (p˂0,001). At buccal sides of the teeth, Class I subjects had more dehiscences and Class II subjects had more fenestration than the other groups. Buccolingual inclination of the teeth, the presence of dehiscence/fenestration and medullary bone thickness are affected by sagittal skeletal pattern.