Türkiye'de tarihsel çevre korumanın tüzel yapısı ve İstanbul Boğaziçi örneği
  1. Tez No: 36624
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZÜER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bir bütün olan tarihsel ve doğal çevrenin korunmasının gittikçe ehem kazandığı günümüzde, özellikle hızlı nüfus artışı, gelişen teknoloji ve sanayileşme sonrasında, genel anlamda çevre korumanın nasıl planlanacağı, uygulamaya nasıl geçirileceği gelişmekte olan ülkeler kadar gelişmiş ülkelerin de gündemindedir. Eski kent dokusuyla yeni yerleşim alanlarının birbiriyle nasıl ilişkilendirileceği,“eski”nin halkın da benimseyeceği bir işlevle nasıl korunacağı, sorulan tüm dünyada * tartışılmaktadır. Ülkemizde tarihsel ve doğal çevre nasıl korunmaktadır? Gelecekte nasıl korunacaktır? Bölgelerarası nüfus dağılımındaki dengesizliğin, göçlerin ve buna bağlı olarak hızlı, sağlıksız ve denetimsiz kentleşmenin yaşandığı, herhangi bir yere ait olma duygusunun kaybedildiği ülkemizde, tarihsel yapıtların ve doğal kaynakların bitmez tükenmez olduğu görüşü yaygındır.“Türkiye'de Tarihsel Çevre Korumanın Tüzel Yapısı ve İstanbul Boğaziçi Örneği”başlıklı bu çalışmada, İstanbul Boğaziçi örneği çerçevesinde, tarihsel çevreyi ve bu çevreyi bütünleyen doğal çevreyi korumada etkin olan yasal düzenlemeler ve uygulamalara ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki tarihsel çevrenin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeleri ve bu düzenlemelerle uygulamalar arasındaki ilişkiyi, nazım imar planlan, uygulama imar planlı ve tek yapı ölçeğinde ortaya koymaktır. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. 'Tarih¬ sel Çevreyi Korumanın Genel Çerçevesi“ başlıklı birinci bölümde, üç konu ele 132alınmıştır: a.Dünyada tarihsel çevrenin korunmasının gelişimine değinilmiştir, b.Günümüzde Avrupa ülkeleri, tüzel yapılarıyla, tarihsel çevre korumaya nasıl yaklaşıyorlar sorusuna yanıt aramak için Fransa ve İngiltere'deki tarihsel çevre koruma çalışmaları açıklanmaya çalışılmıştır. Örnek olarak Fransa ve İngiltere'nin seçiminde üç ölçüt ele alınmıştır. Birincisi, her iki ülkenin tarihsel değerleri barındırması ve tarihsel çevreyi koruma çalışmalarının başlangıç noktası olmasıdır. İkincisi, her iki ülkenin de serbest piyasa ekonomisi politikalarını benimsemiş olmasıdır. Üçüncüsü, güncel çalışmalara ve varolan durumu içeren kaynaklara ulaşmadaki kolaylıktır. c.Türkiye'deki tarihsel çevre korumanın gelişimi ele alındıktan sonra, 20. yüzyıl Türkiye'sinde meslek adamları ve yasaların yaptığı tanımlar doğrultusunda, tarihsel çevrenin korunmasından sorumlu kurum ve kuruluşlar tanıtılmıştır. Türkiye'deki tarihsel çevrenin korunmasına ilişkin tüzel yapı, Boğaziçi'ndeki uygulamaları etkileyen yasal düzenlemeler çerçevesinde ele alınmıştır. 'Türkiye'de Tarihsel çevre Koruma Uygulamaları: İstanbul Boğaziçi Örneği”başlıklı ikinci bölümde, Boğaziçi'nin tarihsel gelişimi, 1975 öncesi ve sonrası Boğaziçi'nde yapılan nazım ve uygulama plan ilkeleri, buna bağlı olarak Türkiye'deki uygulamalarda önek alınabileceği düşünülen Park Otel ve Uyum Sitesi çalışmaları ele alınmıştır. 133
Özet (Çeviri)
SUMMARY As the conservation of natural and historical areas is getting more and more important today; after the rapid population growth, improwing technology and industıy how the environmental conservation will be planned and applied is a question f ör both developing and developed countries. How the old city fabric and new developments will be connected and how the“old”will be conserved giving a function that will be appropriate, are being questioned in ali countries. How the natural and historical areas are being conserved in our conutry? How will it be conserved in the future? in our country as there is no balance be- tween the populations of regions and because of emigration; there is a rapid, unhealthy and uninspected development, and the feeling of belonging to a place had been lost. There is a common idea that our conutry \vill never run out of natural and historical sources. This study named“Judical structure of Historical Area Conservation in Turkey and Bcample of Bosphorus, istanbul”deals with the legal regulations and ap- plications in conservation of historic areas and the nature integrating with historic environment, in the example of istanbul, Bosphorus. Aim of this study is to show the possitive and negative relations betvveen the legal regulations and the applications of historic area conservation master plan, application plan and single in building scale. 134The study has two major parts apart from the introduction and the conclusion. First part called“General frame of historic area conservation”relates to three different subjects. a) Improwement of historic area conservation in the world. b) The conservation studies in France and England are being explained in this study inorder to answer the question of“how the European countries are deal ing with historical conservation with their Judical Structure. Three criteria had been taken into consideration wihile choosing the examples of France and England. First reason is both countries have the historic values and they are the leaders of historic area conservation studies. Another reason is both countries adopted liberal economy and as the last one, it is easy to find the current studies and the cources about the existing stiuation. c) After explaining the improvements in historic area conservation in Turkey, the institutions and foundations that are responsible of historic conservation had been introduced by the help of definitions by 20th century Turkish professionals and laws. In this study, the Turkish Judical structure of historic area conserva tion had been explained in the frame of the legal disposition that is effecting the conservation studies and the applications in Bosphorus. In the second part named, ”The Conservation of Historical Areas in Turkey: The Case of Bosphorus", the historical development of Bosphorus, the principles of master and application plans of Bosphorus and how their applications were 135done before and after 1975 in single building scale, the Park Hotel, Uyum Sitesi, had been discussed as it can be an example for the applications in Bos- phorus and in Turkey. 136