Çevre politikasının bütünleştirilmesi ve bölgesel gelişme: Türkiye örneği
Environmental policy integration and regional development: The case of Turkey
  1. Tez No: 368488
  2. Yazar: DUYGU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Son otuz yıldan fazla süredir, çevre sorunları sadece ulusal ve ulus-altı düzeyde değil, uluslararası düzeyde de siyasi tartışma, politika yapımı, kurumsal reform ve eylemlerin öznesi halindedir. Çevre Politikasının Bütünleştirilmesi ilkesi 1970'lerden sonra uluslararası çevre söyleminde önemli etkiye sahip olan sürdürülebilir gelişme kapsamında ortaya çıkmıştır. Bu ilke çevresel değer ve çıkarların çevreye etkide bulunabilecek insan düşünce ve eylemlerine entegresini gerekli kılar. Çevresel koruma ve sosyal gelişmeyi içeren sürdürülebilir gelişme kavramı ve onun temel ilkesi olan Çevre Politikasının Bütünleştirilmesi küreselleşme ve yerelleşme çağında giderek odak noktası haline gelen ulus-altı bölgesel gelişme politikalarının oluşmasında belirleyici olmuştur. Bu bağlamda, çalışmanın amacı Türkiye'de bölgesel gelişme politikalarına çevre korumanın entegre edilip edilmediğini tartışmaktır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Çevre Politikasının Bütünleştirilmesinin kavramsal, kuramsal ve tarihsel çerçevesi incelenmiş ve Türkiye'deki mevcut durum analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise Çevre Politikasının Bütünleştirilmesi bölgesel gelişme politikaları açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For more than three decades, environmental issues have been the subject of much political debate, policy development, institutional reform and action, not only at the national or sub-national level but also at the international level. The principle of Environmental Policy Integration (EPI) emerged in the context of sustainable development which has gained much influence in the international environmental discourse since 1970s. This principles requires integration of environmental values and interests into all human spheres of human thinking and action that impact on the environment. Based on the environmental protection and social improvement, sustainable development and its main principle, environmental policy integration, have become determining factor on the consistence of sub-national regional development policies which progressively become the focus point in the era of globalization and localization. In this context, the aim of the study is to discuss whether environmental protection integrated regional development policies or not in Turkey. The study consist of two main parts. In the first part, conceptual, theoretical and historical framework of Environmental Policy Integration has been examined and analysed the current situation in Turkey. In the second part, Environmental Policy Integration has been evaluated in terms of regional development policy.