2010 - 2013 yıllarında uygulanan YGS ve LYS tarih sorularının ortaöğretim tarih dersi öğretim programları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of history questions asked in ygs and LYS exams between 2010-2013 according to the teaching programme of history
- Tez No: 366377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) uygulamalarında oldukça önemli bir yere sahip olan Tarih sorularının ortaöğretimde uygulanan Tarih Dersi Öğretim Programları ile karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında 2010 ile 2013 yılları arasında YGS ve LYS'de sorulan tarih soruları ve 2007 yılından itibaren uygulamaya konulan öğretim programları incelenmiştir. Ayrıca buna ek olarak eğitim ve programlarla ilgili temel kavramlara, Türk Milli Eğitim Sisteminin yapısına, üniversitenin dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişimine ve dünyada ve Türkiye'de üniversiteye giriş sistemleri ile YGS ve LYS sistemlerine değinilmiştir. Son olaraksa görülen eksikliklerin giderilmesine ve kapsam geçerliliği açısından hangi ünitelerden kaç soru sorulabileceğine dair öneriler dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is done to compare the subject of History in secondary schools to the questions of History which are very important in YGS and LYS exams. In this research, questions of History subject asked in YGS and LYS exams between 2010 to 2013 and teaching programmes implemented since 2007 have been examined. Additionally main terms in education and educational programmes the structure of Turkish national education system, historical development of the university in Turkey and th rest of the world and entry systems into Turkish university education together with YGS and LYS exams systems have been separately mentioned. As a coclusion, some suggestions mention to correct the deficiencieswhich have been expressedand how many questions can be asked from which units in terms of content validity.