Görsel sanatlar öğretmeni adaylarının suluboya resim tekniğine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of visual arts teacher candidates' attitudes towards watercolor painting techniques
  1. Tez No: 366376
  2. Yazar: KERİM LAÇİNBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada, görsel sanatlar öğretmeni yetiştiren yüksek öğretim kurumlarında, öğretmen adaylarının suluboya resim tekniğine yönelik; ilgi, bilgi ve önem durumlarını saptamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, alan uzmanlarının görüşleri alınarak, tez danışmanı rehberliğinde tutum ölçeği geliştirilmiş; ölçeğin pilot uygulaması yapılmış, geçerlik – güvenirlik çalışmaları yapılarak, Suluboya Resim Tekniği Tutum Ölçeği'nin son şekli oluşturulmuştur. Bu çerçevede, nihai ölçekte, altı farklı üniversitenin, eğitim fakültelerinin, resim – iş eğitimi anabilim dallarında öğrenim görmekte olan toplam 303 öğretmen adayının, suluboya resim tekniğine ilişkin tutumlarına başvurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 20.00 paket programıyla çözümlenmiştir. İlgili çözümlemeler sonucu, öğretmen adaylarının suluboya resim tekniğine yönelik olumlu tutum geliştirmelerinde 'yaş, cinsiyet ve mezun oldukları lise türü' değişkenlerinin belirgin oranda farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Ancak; lisans öğrenimlerine devam ettikleri fakültelere göre ise, tutumları arasında farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, main idea is determining the interest, knowledge and importance conditions of teacher candidate about watercolor painting technique at universities that educate visual arts teachers. According to this purpose, opinion of major experts and thesis supervisor were gotten and improving the attitude measurement was decided. Attitude scale of watercolor painting tecnique was developed under the supervision of thesis supervisor and by researcher. Firstly, pilot practices was maden for this scale. Then, result of this pilot practices, were proven validty and authenticity. After these stages was developed eventual watercolor painting technique. In this frame, attitude questions were asked to 303 teacher candidates the who study at department of visual arts teaching. The obtained datas were analysed by SPPS 20.00 package programme. According to the result of analysis, significant difference was not maden observations on age, sex and high school type. It is determined that accordig to diffrent universities there are differenceson attitude of teacher candidates.