Siyasal katılma yolu ile insan haklarının korunması
Protection of human rights via political participation
  1. Tez No: 366441
  2. Yazar: DENİZ ACARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
ACARAY, Deniz, Siyasal Katılma Yolu İle İnsan Haklarının Korunması, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN, 259 s. ÖZET“Siyasal Katılma Yolu İle İnsan Haklarının Korunması”adlı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; insan haklarının korunması ile devlet iktidarının sınırlandırılması kavramsal olarak ele alınmakta ve aralarındaki ilişkiye değinilmekte, ikinci bölümde siyasal katılma detaylı bir şekilde incelenmekte, üçüncü bölümde ise siyasal katılmanın insan haklarının korunmasına etkisi bakımından Türkiye'deki güncel durum irdelenmektedir. 1. bölümde; insan haklarının korunması ile devlet iktidarının sınırlandırılması arasındaki ilişki, insan haklarının korunması için siyasal bilim ve hukuk öğretilerinde tarih boyunca getirilen- getirilmeye çalışılan koruma sistemleri gözönüne alınarak kronolojik sıra doğrultusunda açıklanmaktadır. Toplumsal ve siyasal varoluşun bir gereği olarak, insan haklarının devlet tarafından tanınması, düzenlenmesi ve sınırlandırılması; insan haklarının korunması konusunda da devlet iktidarının sınırlandırılması problemini karşımıza çıkartmaktadır. Devlet iktidarının sınırlandırılması ise, hukuk öncesi, hukuki ve hukuk dışı faktörler eliyle olmak üzere üç aşamada gerçekleşmektedir. Hukuk öncesi ve hukuki koruma mekanizmalarının önemi ortaya konduktan başka, hukuk dışı koruma sağlayan faktörler tanıtılmakta ve pozitif hukukun sağladığı güvencelerin, insan haklarını ne kadar korusa da, gerçekleşmesi aşamasındaki etkinliğinin istenilen düzeyde olmadığıolamayacağı noktasından hareketle, siyasal katılmanın önemine değinilmektedir. 2. bölümde; siyasal katılma hem demokrasinin bir gereği, hem bir haklar grubu, ama en önemlisi de insan haklarının bütünlüğünü koruyan bir tutkal ya da sigorta işlevi görmesi bakımından kapsamlı olarak araştırılmaktadır. Bu doğrultuda; iktidarın meşruiyet 261 kaynağı olması bakımından, düzeyleri, işlevleri, alanları, araçları, onu etkileyen faktörler ve sonunda da katılmama olgusu irdelenmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise; Türkiye'de insan haklarının korunmasına etkisi bakımından siyasal katılmanın güncel durumu, bu olgunun arkasında ya da bünyesinde barındırdığı bazı istenmeyen oluşumların, siyasette etik dışına kaymaların siyasal katılmaya ve dolayısıyla da insan haklarının korunmasına etkisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ACARAY, Deniz, Protection Of Human Rights Via Political Participation, Doctoral Thesis, Advisor: Prof.Anıl ÇEÇEN, 259 p. ABSTRACT Having the name of“Protection Of Human Rights Via Political Participation”of this study, consists of three parts. In the first part; protection of human rights and restriction of state power are discussed conceptually and touched on the relation between them. In the second part; political participation is elaborated and finally in the third part, present state of affairs in Turkey in terms of the impact of political participation to protection of human rights is analyzed. In the first part; the relation between protection of human rights and political participation is explained chronological considering the protectice mechanisms provided by political sciences and jurisprudence. Due to the fact that recognition, arrangement and restriction of human rights by the states as required by cultural and political being; the question of protection of human rights requires the restriction of state power. And restriction of state power materializes at three stages that are called as pre-law, juristic and extra- law processes. Pre- law and juristic protective mehcanisms, namely the juristic restrictive measures are primarily examined and evaluated, subsequently the extra- law mechanisms are considered holding the wiev that the previous ones are inadequate for the aim of protection of human rights. The main extra-protective elements are handled within the framework of political participation. In the second part, political participation is studied comprehensively; as being the main requirement of democracy, also a group of rights, but most importantly as a binder or an assurance for protection of integrity of human rights. For this purpose; political participation is examined in terms of being a source for legality of state power, levels, 263 functions, fields and tools of it, the factors affecting it and finally nonparticipation fact is studied. In the third and final part; present state of affairs in Turkey in terms of the impact of political participation to protection of human rights is evaluated considering the affect of undesirable constitutions of immanent of it and non ethical slipping in politics to political participation and thus protection of human rights.