M.Ö. II. Binde Anadolu tasvirli sanat eserlerinde 'Signe Royal' motifi
'Signe Royal' motif on Anatolian depicted artwork in the Second Millenium B.C.
  1. Tez No: 366466
  2. Yazar: AYŞE GÜL ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
“MÖ. II. Binde Anadolu Tasvirli Sanat Eserlerinde ''Signe Royal'' Motifi”isimli yüksek lisans tez çalışmasında sistemli kazılardan ve yüzey araştırmalarından ele geçen ayrıca çeşitli müzelerde bulunan 142 adet“signe royal”motifi incelenmiştir. Ayrıca motifin Anadolu dışındaki benzerleri ile karşılaştırması yapılmıştır. Anadolu'da ilk kez Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nın erken evresinde mühürler üzerinde astral sembol olarak görülen“signe royal”motiflerinin Mezopotamya güneş kursundan türediği ve Asurlu tüccarlar aracılığı ile Anadolu'ya tanıtıldığı düşünülmektedir. Anadolu'da kendine has yenilikler kazanan motif Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nın geç evresinde seramikler, damga mühürler, silahlar üzerinde görülür. Geç Tunç Çağı'nda ise Anadolu ve Anadolu dışındaki yerleşimlerde madalyonlar üzerinde karşımıza çıkar. Anadolu'da ele geçen“signe royal”motiflerinde görülen tipolojik farklılıkların sebebi dönemsel ve bölgesel farklılıklardır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis which is called“ ”Signe Royal“ Motif on Anatolian Depicted Artworks in the Second Millenium B.C.”, 142 pieces of“signe royal”motif are examined. These pieces have been reached through systematic excavations or brought by museums and all of these have been published. Motif has been compared with similar non-Anatolian examples.“Signe Royal”motif emerged on seals in the early stages of the Assyrian Trade Colonies Period. It is believed that motif is derived from Mesopotamian sun disks and it is introduced by Assyrian merchants to Anatolia. Motif which bears unique Anatolian features is seen on ceramics, stamps, and weapons during the late stages of the Assyrian Trade Colonies Period. During the Late Bronze Age it appears on medallions both in Anatolia and other settlements. Typological differences of“signe royal”motif that unearthed in Anatolia are the results of periodic and regional differences.