Anonim şirketin kendi paylarının iktisabı amacıyla finansal destek verme yasağı (6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu madde 380.1)
Financial assistance prohibition for the acquisition of company's own shares (Turkish Commercial Code no: 6102 article 380.1)
- Tez No: 366467
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABİH ARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan çalışmanın konusunu, 1.7.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 380. maddesinin birinci fıkrası oluşturmaktadır. Hükümde anonim şirketin paylarının iktisap edilmesi amacıyla başkasına avans, ödünç ve teminat vermesi işleminin batıl olduğu düzenlenmiştir. Çalışmada esas olarak hükmün kapsamına girebilecek işlemler, bunların istisnaları ve hükme aykırılığın yaptırımı ele alınmıştır. Bu inceleme yapılırken, hükmün mehazı olan Avrupa Birliği hukuku ve Alman hukukundan yararlanılırken Türk hukukuna ait özellikler gözardı edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation thesis is the Article 380.1 of the Turkish Commercial Code (TCC), which came into force in 1.7.2012. TCC Article 380.1 prohibits a public company to give a third party advance, loan or guarantee in purpose of acquisition of its own shares. The transactions which breach the provision of TCC Art. 380.1 shall be null and void. In this thesis mainly the transactions that can be subsumed under the scope of the provision and the exception of the provision are examined. Also the sanctions against the breach of the TCC Article 380.1 are analyzed.