Barışa ilişkin tutumlar: Dehşet yönetimi kuramı ve bazı sosyo-politik değişkenler açısından bir inceleme
Attitudes towards peace: An investigation in the light of terror management theory and some other sociopolitical variables
- Tez No: 366478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA HASTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasının iki ana amacı bulunmaktadır. Birinci amacı, politik güven, terörizm riski algısı ve SBY'nin barışa ilişkin tutumlar ile ilişkisini incelemektir. İkinci amacı, dehşet yönetimi kuramı temelinde ölümlülük farkındalığının barışa ilişkin tutumlar, politik güven, terörizm riski algısı ve SBY üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada ayrıca, sözü edilen değişkenlerin cinsiyet açısından değişip değişmediği de incelenmiştir. Belirtilen amaçları gerçekleştirebilmek için iki ayrı çalışma yapılmıştır. İlk çalışmanın örneklemini 348 kişi oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak, Demografik Bilgi Formu, Barışa İlişkin Tutumlar Ölçeği (Bizumic ve ark., 1992), Politik Güven Ölçeği (Çoymak ve Gheorghiu, 2007), Terörizm Riski Algısı Ölçeği (Yeniçeri, 2006), Sosyal Baskınlık Yönelimi Ölçeği (Sidanius ve Pratto, 1999) kullanılmıştır. İkinci çalışmanın örneklemini 54 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu katılımcılar ölümlülük bilgisinin belirgin hale getirildiği ve getirilmediği koşullara seçkisiz olarak atanmışlardır. Deneysel manipülasyonun ardından, her iki koşuldaki katılımcılara ilk çalışmada kullanılan veri toplama araçlarının aynıları uygulanmıştır. İlk çalışmanın sonuçları, cinsiyet, grup temelli baskınlık, eşitliğe karşı olma ve sosyal kimliğe dair terörizm riski algısı değişkenlerinin barışa ilişkin tutumları anlamlı olarak yordadığını göstermiştir. Bu çalışmada ayrıca, barışa ilişkin tutumlar, terörizm risk algısı ve SBY açısından anlamlı cinsiyet farklılıkları olduğu gözlenmiştir. İkinci çalışmanın sonuçları ise, ölümlülük bilgisinin belirginleştirilmesi durumunda, katılımcıların barışa ilişkin olumlu tutumlarının azaldığını; politik güven, terörizm risk algısı ve SBY düzeylerinin ise arttığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present thesis is twofold (a) to examine the relationship between political trust, risk perception of terrorism, social dominance orientation (SDO) and attitudes toward peace (b) to explore the effects of mortality salience on attitudes toward peace, political trust, terrorism risk perception and social dominance orientation (SDO) on the basis of the terror management theory. In addition, aforementioned variables have been investigated according to gender. To fulfill this aims, two separate studies were conducted. The sample of the first study consists of 348 people. In this study; data was collected by Demographic Information Form, Peace Attitude Scale (Bizumic et al., 1992), Political Trust Scale (Çoymak and Gheorghiu, 2007), Terrorism Risk Perception Scale (Dönmez ve Yeniçeri, 2006), Social Dominance Orientation Scale (Sidanius and Pratto, 1999). The sample of the second study consists of the 54 university students. These participants were randomly assigned to one of the 2 conditions (mortality salience and television salience) Following the experimental manipulation, participants in both conditions were applied same scales of the first study. The results of the first study revealed that support for group-based dominance hierarchies, opposition to equality and social identity terrorism risk perception variables are predicting attitudes toward peace. Furthermore, the results revealed that attitudes toward peace, attitudes toward war, opposition to equality, and support for group-based dominance hierarchies, terrorism risk perception were significantly differentiated by gender. The results of the second study revealed that participants in the mortality salient condition indicated lower attitudes toward peace; higher group-based dominance hierarchies, uncertainty (terrorism risk perception) and political trust.