'Lala'da nehir roman izleri
Traces of the roman-fleuve in 'Lala'
  1. Tez No: 366477
  2. Yazar: NEVRA VARDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Leh Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada Polonya edebiyatının çağdaş yazarlarından biri olan, Polonya'da birçok ödüle layık görülen Jacek Dehnel'in Lala başlıklı romanında nehir roman izleri aranmıştır. Sonuç bölümüyle birlikte beş bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde nehir roman türünün kökeni, gelişimi, özellikleri, Avrupa ve Polonya edebiyatındaki örnekleri irdelenmiştir. İkinci bölümde Polonya edebiyatının özellikle 1989 yılına kadar olan süreçteki gelişimi kısa bir bakışla özetlendikten sonra, asıl olarak 1989 yılından sonraki gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde yazar Jacek Dehnel'in yaşam öyküsüne ve sanatına değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Jacek Dehnel'in Lala başlıklı romanı nehir roman türü özellikleri doğrultusunda incelenmiş ve motif çalışması yapılmıştır. Sonuç bölümünde, nehir roman özellikleri çerçevesinde irdelenen romanın nehir romanın pek çok özelliğini taşıdığı tespitinden hareketle, Jacek Dehnel'in Lala başlıklı romanının bir nehir roman olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study searches for traces of the roman-fleuve in“Lala”, the novel of Jacek Dehnel, a contemporary author in the Polish literature who received several awards in Poland. The first chapter of the study, which consists of five chapters including the conclusion part, examines the origins, developments, characteristics, and the examples in the European and Polish literature of the roman-fleuve. After briefly summarizing the evolution of Polish Literature especially before 1989, the second chapter mainly focuses on the evolution of Polish literature after 1989. Third chapter mentions the life and art of the author Jacek Dehnel. Forth chapter examines Jacek Dehnel's novel titled Lala according to the characteristics of the roman-fleuve and presents a motif study. In the conclusion, it is emphasized that Jacek Dehnel's novel titled Lala is a roman-fleuve, since it is established that the novel which has been examined according to the characteristics of the roman fleuve has many features of the roman fleuve.