Alevilik'te yasa karşısında insan
A human being in relation to law within Alewi communities
- Tez No: 366491
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan hakları, insanın kendisinden daha yüce olan bir güce karşı korunması ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Oysa devletsiz ve eşitlikçi topluluklarda insan, haklarla korunmaya ihtiyaç duymayabilir. Kandaş topluluk özellikleri gösteren Alevi toplulukları eşitlikçi bir Yasa etrafında kurulmuştur. Bu topluluklar içerden bölünmeye ve parçalanmaya tahammülsüz topluluklardır. Bu topluluklar çeşitli eşitlikçi kurumlarıyla iktidarın ayrışmasına izin vermemektedir. Alevi topluluklarında, topluluktan ayrışmış bir iktidar mevcut olmadığından dikey bir iktidar ilişkisi gerektiren ceza kurumları da bulunmamaktadır. Düşkünlüğün bir ceza olmaması bu savı doğrulamaktadır. Alevi topluluklarında insan, herhangi bir iktidara karşı haklarla donatılmaya ihtiyaç duymamaktadır. Çünkü kendisini, eşitsiz ilişkiler üreten devlet veya benzeri bir ayrışmış iktidar karşısında bulmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Human rights stem from the need to protect human beings from a supreme force. Nonetheless, a human being may not need to be protected in stateless and egalitarian societies. Alevi communities, in this respect, display the characteristics of a stateless (archaic) society and are established by an egalitarian law. These communities are resistant to disintegration and seperation from within due to the existence of egalitarian institutions that do not allow the power to detach itself from society. In Alevi societies power is not detached from the society; as a result there are no punishment institutions that would entail vertical power relationship. The fact that 'düşkünlük' is not a punisment confirms this thesis. A human being in Alevi communities does not need to be endowned with rights against any power as s/he does not find herself or himself positioned against a state repeatedly producing unequal relations or a similar detached centre of power.