Jacques Derrida'da sorumluluğun olanak(lı/sız)lığı problemi
The problem of (im)possibility of responsibility in Jacques Derrida
  1. Tez No: 366493
  2. Yazar: BANU ALAN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, Jacques Derrida'nın sorumluluk kavramına ilişkin görüşleri ve olanaksızın olanaklılığı ifadesinde açığa çıkan yeni etik anlayışı,geleneksel düşünme biçimine ve Kant ile Levinas'ın etik anlayışlarına getirmiş olduğu eleştiriler bağlamında ortaya koyulmaktadır. Derrida'ya göre sorumluluk, nihai bir temelin olmadığına ilişkin farkındalıkla bağlantılı olarak betimlenir.Ödevden dolayı ya da ödev için ahlaki biçimde davranmak, aslında gerçek bir ahlaki kural ya da sorumluluk duygusunun davranışı olmayıp, bir programın uygulanması anlamına gelir.Sorumluluk kavramında esas olan, öznenin belirleyiciliğidir; dolayısıyla sorumluluk kavramının normatif alanı aşan ve öznenin kendi deneyiminde anlam kazanan bir yapısı vardır. Derrida, ötekine yönelik bir sorumluluk etiği geliştirmiştir. Derrida'da aynılığın farklılık üzerindeki geleneksel üstünlüğünün sorgulandığına tanık olmaktayız. Çünkü ona göre önemli olan farklardır ve aynıda ötekine yer açmak gerekir.Sorumluluk, öncelikle öteki ile ilişkide ortaya çıkar ve kişi, ötekinden kökensel olarak sorumludur.Sorumlu karar, daima ötekinin tekilliğini amaçlamalıdır. Kendilerinden sorumlu olmam gereken sonsuz sayıda öteki olduğundan, Derrida, hiçbir sonlu varlığın, sonsuz sorumluluk taşıyamayacağını düşünür. Derrida'ya göre etik, belli bir olanaksızı deneyimlemek, onunla karşılaşmak veya onun aporialarına katlanmak demektir. Karar sadece bilgiye dayanıyorsa, bilginin ve kuralın söylemiyle otorite altına alınmış demektir. Oysakararın koşulu, 181 karara bağlanamaz olanın deneyimidir. Kararverilemezlik deneyimi olmadanözgür bir karardan söz edemeyeceğimiz gibi, bir sorumluluktan söz edemeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, Jacques Derrida's remarks on responsibility and his new ethics which is released in his expression of possibility of impossibility, is revealed in the context of his criticism on traditional thinking and that of Kant's and Levinas' ethics. According to Derrida, responsibility can be described with regard to the awareness of the fact that there is no ultimate foundation. Principally, acting from duty doesn't represent a moral behaviour or sense of responsibility, but signifies the implementation of a programme. What is essential in responsibility, is the decisiveness of the subject. Hence, responsibility surpasses the normative field and makes sense in the subject's own experience. Derrida has developed an ethics of responsibility oriented toward the other. In Derrida, we witness a questioning on the traditional superiority of sameness over difference. What matters for him is the difference and making room for the other in the same. Responsibility firstly occurs in relation with the other and the person is originally responsible for the other. A responsible decision should always aim for the singularity of the other. Since there are infinite others that one should be responsible for, Derrida thinks that no finite being could have infinite responsibility. According to Derrida, ethics is to experience the impossible, to meet with it or to sustain its aporias. If a decision is only based on knowledge, this means that it is taken under control by the discourse of knowledge and rule.Yet, the condition of 183 decision is the experience of indecisive. We can neither talk about the free decision nor the responsibility without the experience of undecidability.