Manevi danışmanlıkta bibliyoterapi tekniği ve uygulanması
Technique of bibliotherapy in spiritual counselling and applications
- Tez No: 366513
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bibliyoterapi, psikoloji biliminde kullanılan terapi tekniklerinden biridir. Yurt dışında bibliyoterapinin etkililiğine dair pek çok araştırma yapılmıştır. Ülkemizde, manevi danışmanlıkta bibliyoterapi tekniğinin nasıl uygulanabileceğinin ortaya konulması bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada bibliyoterapi literatürü ışığında, kültürümüzde ve ülkemizde bu tekniğin nasıl uygulanabileceğine dair teorik bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın uygulama boyutunda, deney ve kontrol gruplu, ön test ve son test ölçümlü deneysel bir desen kullanılmıştır. Araştırmaya 24'ü deney ve 24'ü kontrol grubunda olmak üzere toplamda 48 kadın katılmıştır. Deney grubuna on iki oturumlu, manevi metinlerle yapılandırılmış bibliyoterapi uygulanmıştır. Bu süreçte, kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmamıştır. Deney ve kontrol grubuna uygulama öncesi ve sonrasında Algılanan Stres, Dini Başa Çıkma ve Allah Tasavvuru ölçekleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bibliotherapy, is one of the therapeutic techniques used in psychology. Abroad, many studies have been done on the effectiveness of bibliotherapy. The subject of this thesis covers how the bibliotherapy technique can be applied to create a theoretical framework in our culture and country in spiritual counseling with the help of bibliotherapy literature. While carrying out this research, experimental and control groups, pre-test and post-test experimental patterns were used for measurement within 24 experimental group and 24 control group total of 48 women participation. To the experimental group with twelve-sessions, bibliotherapy was applied using spiritual texts. During this process, no action have been taken in the control group. Before and after the application to experimental and control groups Perceptual Stress, Religious Coping and Allah imagine scales were applied.