Değişim sürecinde okul yöneticilerinin benimsediği yönetsel paradigmalar ve okul yönetimine uygulama stillerinin yönetim kuramları açısından değerlendirilmesi
Evaluation in terms of management theories of application styles and administrative paradigms of the school principals adopted in the process of change
- Tez No: 366514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURDAĞI AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ DEĞİŞİM SÜRECİNDE OKUL YÖNETİCİLERİNİN BENİMSEDİĞİ YÖNETSEL PARADİGMALAR VE OKUL YÖNETİMİNE UYGULAMA STİLLERİNİN YÖNETİM KURAMLARI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Şenol SEZER 2013, 192+xvi sayfa Okul müdürlerinin yönetsel başarıları, okul yönetimine ilişkin kuramsal bilgi ve becerilerle donanımlı olma ve etkili bir örgütsel öğrenme kültürü oluşturma düzeylerine bağlıdır. Okul yöneticilerinin yönetim stillerini, benimsedikleri değer yargıları belirlemektedir. Okul yöneticilerinin benimsediği paradigmalar ve okul yönetimine uygulama stillerinin yönetim kuramları bağlamında değerlendirilmesi amacını taşıyan bu araştırma, nicel araştırma desenlerinden tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Okul yöneticilerinin tümüne ulaşıldığı için evrenin tamamı örneklem olarak alınmıştır. Araştırmanın öğretmenlerden oluşan evrenini 2012-2013 eğitim öğretim yılında, Trabzon il merkezindeki okullarda görevli 3206 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenlerden oluşan çalışma grubu, tabakalı örneklem alma yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın verileri, 313'ü ilkokul, 307'si ortaokul, 143'ü meslek lisesi ve 197'si anadolu ve fen liselerinde görevli olmak üzere toplam 960 öğretmen ve 74 okul müdürünün anket maddelerine verdiği yanıtlardan elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Yönetsel Paradigmalar”ve“Yönetim Stilleri”ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırma grubunun ölçek sorularına verdiği yanıtlar, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız t testi ve ANOVA yöntemleriyle analiz edilmiştir. Farklılıkların hangi değişkenlerden kaynaklandığını belirlemede Tukey-HSD çoklu karşılaştırma testlerinden yararlanılmıştır. Okul müdürleri, klasik yönetim paradigmalarına“kısmen”neoklasik ve çağdaş yönetim paradigmalarına ise“kesinlikle”katıldıklarını belirtmektedirler. Okul yöneticilerinin yönetim paradigmalarını benimseme düzeylerine ilişkin görüşleri arasında, meslek kıdemi ve eğitim durumu değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülürken, yöneticilik kıdemi değişkeni açısından anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Öğretmenler, okul müdürlerinin klasik yönetim paradigmalarını okul yönetimine uyguladıklarına“kısmen katılıyorum”, neoklasik ve çağdaş yönetim anlayışlarını uyguladıklarına ise“katılıyorum”şeklinde görüş belirtmektedirler. Okul müdürlerinin benimsedikleri yönetsel paradigmaları okul yönetimine uygulama düzeylerine ilişkin öğretmen görüşleri cinsiyet, meslek kıdemi ve yöneticilerle birlikte çalışma süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOCTORAL DISSERTATION (Ph.D.) EVALUATION IN TERMS OF MANAGEMENT THEORIES OF APPLICATION STYLES AND ADMINISTRATIVE PARADIGMS OF THE SCHOOL PRINCIPALS ADOPTED IN THE PROCESS OF CHANGE ªenol SEZER 2013, 192+xvi Pages School principals' managerial achievements depends on the levels of being equipped with the theoretical knowledge and abilities regarding the management of the school and to create an effective organizational learning culture. The values they adopted determine the management styles of the school administrators. Quantitative research design and the survey model was used in this study that is aimed to evaluate in terms of management theories of application styles and administrative paradigms adopted by principals. Since all shool principals were reached, the whole population was taken as a sample. The population of the study which consists of teachers are 3 206 teachers who serve in schools in Trabzon province in 2012-2013 academic year. The target population which consisted of teachers were determined by using stratified sampling method. The data were obtained via the answers given by 74 principals and 960 teachers to the questionnaire who consisted of 313 primary school, 307 junior high school, 143 vocational school and 197 Anatolian high schools and science high school teachers. The data was obtained via the“Managerial Paradigms Questionnaire”developed by the researcher and“Management Styles Questionnaire”. SPSS statistical software package programme was used to analyze the data. The data obtained from the answers given to the questionnaire of the study group were analyzed by using the frequency, percentage, mean, standard deviation, independent t-test and one-way ANOVA. Tukey- HSD multiple comparison tests were used to determine the differences from which variables come. Surveyed principals opine as“partially I agree”to the classical management paradigms and“definitely I agree”to the neo-classical and contemporary management paradigms. The views on the level of adoption of management paradigms of school principals, a statistically significant difference wasn't observed in terms of managerial seniority variable but significant differences were observed in terms of professional seniority and educational status variables. Surveyed teachers opine that“ partially I agree”to the classical management theory and“I agree”, to the school management with neo-classical and contemporary management approaches.