Piyano eğitiminde video destekli öğretim yönteminin çağdaş Türk müziği eserlerini seslendirmedeki etkisi
The effect of video–supported teaching method in terms of singing the works of contemporary Turkish music in piano teaching
- Tez No: 366531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada, video destekli öğretimin, Çağdaş Türk Müziği eserlerini piyano eğitiminde seslendirmeye yönelik öğrenci performanslarına olan etkisi tespit etmeye çalışılmıştır. Araştırma evrenini, Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dalı, çalışma örneklemini ise 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Belirtilen amaç doğrultusunda, 17'si deney grubunda, 17'si kontrol grubunda olan 34 öğrenciye öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen çalışma alanı içerisinde uygulama yapılmıştır. Deneye başlamadan önce bu öğrencilerin piyanoda hazır bulunuşluk düzeylerinin eşit seviyede olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına uzman görüşleri doğrultusunda belirlenen iki çağdaş Türk Müziği eseri, dört haftalık süreyle piyanoda seslendirmeleri üzere uygulanmıştır. Uygulama esnasında deney grubu verilen sesli ve görüntülü ders anlatımları olan dvd'ler ile çalışmış, kontrol grubundaki deneklere ise geleneksel yöntem ile iki defa ders içerikleri anlatılmıştır. İki haftalık çalışma sonunda deney ve kontrol grubundaki deneklerin performansları video kamera ile kaydedilmiştir. Aynı uygulama ikinci eser içinde yapılmıştır. Bu kayıtlar üç ayrı uzman tarafından performans değerlendirme ölçeğine göre değerlendirmişlerdir. Uzmanların değerlendirme sonuçlarından elde edilen verilerin analizine Wicoxon Z ve Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, video destekli öğretimin, Çağdaş Türk Müziği eserlerini piyano eğitiminde seslendirmeye yönelik deney grubundaki deneklerin performanslarına olan etkisinin olumlu yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is attempted to research the effect of video-supported teaching on student performances in terms of performing Contemporary Turkish Music pieces in piano education. The population of this research is made of students in Erzincan University, Education Faculty, Department of Fine Arts Education, Music Education; sample of the research is made of 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of the same University. In accordance with this purpose, an application, which has pretest-last test group experimental design field of study, was conducted on a total of 34 students whose readiness level about piano instrument was equal; 17 of these students were in the experiment group while 17 were in the control group. Two Contemporary Turkish Music pieces, which can be performed in piano, had been conducted on the pretest-last test experiment and control groups in real experiment design for four weeks. During the application process, experiment group studied with dvds which had visual and audible lectures while lessons were given to the control group subjects twice in the traditional method. At the end of two weeks study, performances of the students in experiment and control groups were recorded with video camera. The same application was conducted for the second contemporary music piece. These records were evaluated according to performance evaluation scale by three experts. Wicoxon Z and Mann Whitney U test were conducted in analyzing the data obtained from the evaluations of experts. According to the results of this research, the effect of video-supported teaching in terms of performing Contemporary Turkish Music pieces in piano education on the subjects in the experiment group is positive.