Avrupa Birliği üyeliğinin Polonya ve Macaristan ekonomileri üzerindeki etkisi
The effects of European Union on Poland and Hungarian economies
  1. Tez No: 366571
  2. Yazar: ÇAĞRI ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak, Avrupa Birliği'nin tarihsel yapısı incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Avrupa Birliği'nin 2004 genişlemesinin Polonya ve Macaristan ekonomileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Düşünürlerin fikir ve görüşlerine yer verilmiştir. Birlik fikrinin ortaya çıkışına değinilmiş ve etkisi tartışılmıştır. Entegrasyon teorileri araştırılmış ve entegrasyon çeşitlerinden bahsedilmiştir. Bu çalışmalar, Avrupa Birliği'ni anlamak için yardımcı olmuştur. Daha sonra, Avrupa Birliği'nin oluşum süreci araştırılmıştır. Entegrasyon için somut ekonomik ve siyasal adımların II. Dünya Savaşı'ndan sonra atılmıştır. Bu nedenle, oluşum süreci bu tarihten başlayarak incelenmiştir. Avrupa Birliği'ni kuran antlaşmalar anlatılmıştır. Son olarak, seçilmiş ülkelerin ekonomik yapıları incelenmiştir. Bu incelemeler bazı makroekonomik rakamlar yardımı ile yapılmıştır. İncelemeler sonunda ise ülkelerin durumları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelere Sonuç Bölümü'nde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, firstly the historical structure of the European Union was examined. The purpose of this research was to study the effects of the 2004 Enlargement of the European Union on Poland and Hungary. In this research, place was given to ideas and views of philosophers. The emergence of the idea of the Union and its effect were discussed. Theories and types of integration have also been discussed. These studies have been useful in the understanding of the European Union. Later, the process of the European Union's formation was researched. For integration, tangible economic and political steps were taken after the Second World War. For this reason, the process of formation was examined from this time. The treaties which created the European Union was explained. Finally, the economic structures of selected countries' were analyzed. These analyses were made with the use of some macroeconomic numbers. At the end of these analyses, the countries' positions were considered. This assessment was given a place in the Conclusion Chapter.