Çocuklarda bilişsel sayı temsilinin karşılaştırılması Türkiye ve İran örneği
  1. Tez No: 366570
  2. Yazar: HADİ AZİMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN OLKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amerikalı ve Asyalı çocuklar arasında matematiği anlama farklılıkları üzerine yapılan araştırmalarda sürekli olarak Asyalı çocukların Amerikalılardan daha başarılı olduğu bulunmuştur. Bu başarının Asya dilleri ve diğer dil grupları arasındaki farklılıklardan etkilenebileceği düşünülmektedir. Bu amaçla, Asya dillerini konuşan Çinli, Japon ve Koreli öğrenciler ile Amerikalı, İsveçli ve Fransız öğrenciler arasında ve daha sonra Türkiye'de yapılan bir araştırma aynı koşullarda İran'da da uygulanmıştır. Hint Avrupa dil grubuna ait olan Farsça dili'nin İngilizce, Fransızca ve İsveççe dilleriyle ortak özelliklere sahip olan onluk sayı sisteminin kavranmasında etkili olup olmadığı araştırılmak istenmiştir. Çalışmaya iki farklı okuldan toplam 56 tane ilköğretim birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrencilere, kartlara yazılmış olan sayılar gösterilmiş, bu sayıları onluk taban blokları ile göstermeleri istenmiştir. Asya dillerinde konuşanların sayıları oluştururken ilk tercihleri onluk ve birliklerin yerinde kullanıldığı onluk taban temsilidir. Bu kullanımda basamak değeri daha uygun temsil edilmiştir. Avrupa dillerini kullanan çocuklar, ilk tercihlerinde birlikleri saymayı tercih etmişlerdir. Türk çocuklar ise ilk uygulamada Amerikalı, Fransız ve İsveçli çocuklara göre onluk ve birlikleri daha çok yerinde kullanmış olsalar da iki uygulamanın sonucunda sadece Amerikalı çocuklardan daha çok onluk ve birlikleri yerinde kullanmayı başarmışlardır. İranlı öğrencile ilk tercihlerinde Amerikan, Fransız ve İsveçli çocuklar gibi birlikleri saymayı tercih etmişlerdir. İkinci uygulama sonucunda ise İranlı çocukların Amerikan, Türk, Fransız ve İsveçli çocuklardan daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak; dillerdeki farklılıklar daha genç yaşlarda sayıların zihinsel temsilinde ve özellikle temel aritmetik hesaplamalarda etkili olabilir (Miura, Okamoto, Kim, Chang, Steere ve Fayol, 1993) iddiasını destekleyen bulgular elde edilmiştir. Ama daha uzun vadede farklı kültürlere ait çocuklar arasındaki sayısal beceri farklılıkları ev ve okul deneyimi gibi birçok potansiyel sebeplerin etkisinde olabilir (Huntsinger, Jose, Liaw, & Ching, 1997; Wang & Lin, 2009). Bu nedenle, sayı dili farklılıkları gözlemlenen farklılıklar için sadece kısmi bir açıklamadır. Yapılan bu araştırmada çok az sayıda katılımcının bulunmasından dolayı gelecekte yapılacak olan araştırmalar daha fazla kişiyle, daha fazla ülke arasında ve daha rafine karşılaştırmalar ile yapılmalıdır. Alternatif bir yaklaşım da çocuklara erken sayısal beceri öğretimi için müdahalelerin yapılmasıdır ve daha düzenli bir dile sahip çocukların düzensiz dillere sahip çocuklara nazaran daha hızlı öğrenip öğrenmediklerinin araştırılmasıdır. Diğer yandan konuşulan sayı kelimelerinin düzenliliğinin öğrenmeyi tam olarak nasıl etkilediğini ortaya koyan araştırmalar, sayısal düşünme algımızı arttırmak kadar öğrenimi geliştirmeye de katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
The studies on differences in comprehension of Maths between American and Asian children have constantly shown that the Asian children are more successful than their American peers. It is thought that this success can be affected by the differences between Asian language groups and the others. For that purpose a study previously carried out first between the Chinese, Korean and Japanese students whose languages belong to Asian language groups and American, Swedish, French students; and late held in Turkey was replicated in Iran under the same circumstances. The effect of Persian language on comprehension of Decimal System of Numeration which share common features with English, French and Swedish languages which belong to Indo-European languages has been examined. The study includes 56 first graders coming from two different schools. The students were shown several cards with numbers and wanted to show those numbers with Base Ten Blocks. The first choice of the students who speak Asian languages was the base ten System representation in which both tens and ones can be used properly. In this usage digit places were represented more appropriately. The ones who speak European Languages preferred to count the units. However, Turkish students use tens and ones more appropriately than American, French and Swedish children; however in the end of the two processes they used them only more appropriately than American children. When examining Iranian students, they also preferred to count the tens and ones as American, French and Swedish children did. And after the second application, it is observed that Iranian children were more successful than their American, Turkish, French and Swedish peers. Consequently, the differences in the languages may be effective on mental representation of numbers and especially basic arithmetic calculations at younger ages (Miura, Okamoto, Kim, Chang, Steere ve Fayol, 1993). However, in the longer term, the differences in numerical skills between children who belong to different cultures may be under the influence of various potential reasons such as home and school experience (Huntsinger, Jose, Liaw, & Ching, 1997; Wang & Lin, 2009). Thus, the number language difference is just a partial explanation for the observed differences. In this research, since the number of participants is not large enough, future research should be done with more participants, between more countries and with more refined comparisons. Another alternative approach is that some steps are taken for teaching early numerical skills to children and some research is done to understand if the children who have a more regular language learn faster than the children who have an irregular language. On the other hand, the research, which shows how the regularity of spoken number words affects learning, contributes to the development of learning as well as increase our perception of numerical thinking.