Yoksullukla mücadelede sivil toplum örgütlerinin rolü
The role of ci̇vi̇ associ̇ati̇ons at poverty struggle
- Tez No: 366573
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada bir yandan zenginlik artarken diğer yandan ise yoksulluk giderek derinleşmektedir. Yoksulluk sadece gelişmemiş ülkelerin sorunu değildir. Bu sorun artık bütün dünya devletlerini ilgilendirmektedir. Yoksulluğun artması ve giderek hızlanması ve devletlerin artık bu sorunla baş edemez hale gelmesi başka çareler aramaya yöneltmiştir. Devletlerin gün geçtikçe hantallaşmasıyla birlikte sivil toplum kuruluşlarının önemi artmıştır. Türkiye'de de diğer ülkelerde olduğu gibi yoksulluk olgusunun varlığı net bir şekilde görülmektedir. Bu yaşanan olumsuz durum; hızlı nüfus artışı, adaletsiz vergi sistemi, vergi kaçakçılığı, yüksek faiz politikaları, doğa koşulları, yaşanan doğal afetler, çalışamayacak nüfusun fazla olması, piyasada tekelleşmenin artması, işsizlik sorunu, enflasyon, durgunluk, gelir dağılımının adaletsiz olması bütün bunların hepsiyle beslenerek hızla büyümektedir. Yoksulluk olgusu devletlerin mücadelesiyle baş edilemeyecek duruma gelmiştir. Günümüzde bu sorununla baş edebilmek için sivil toplum örgütlerine büyük rol düşmektedir. Bu çalışmada; Kızılay Derneği, Kimse Yok Mu Derneği ve Oxfam Yardım Kuruluşunun çalışmaları incelenmiş ve anket çalışması gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
While the prosperity is increasing in the world, on the other hand, poverty is gradually getting deeper. Poverty is not the only problem of undeveloped countries. From now on, this problem concerns the whole world states. The increment of poverty, its gradual accelaration and the states' becoming unable to cope with this problem direct to another solutions. In conjunction with the government's power weakening day after day, the importance of non-governmental organizations has increased. In Turkey, such as in the other countries, the existence of the fact of poverty is seen clearly. The problem is growing up by being fed with some reasons such as rapid increment of population, unrighteous tax system, evasion of taxes, high interest policies, nature circumstances, natural disaster experiences, the overbalance of unworkable population, the increment of monopolies in the market, the problem of unemployment, inflation, stagnation, the unrighteousness of income distribution. Contemporarily, a great role goes to non-governmental organizations to cope with this problem. In this study, the works of Kızılay Association, Kimse Yok Mu Association and Oxfam Aid Agency have been surveyed, conduction of poll has been achieved and the obtained data have been evaluated.