Öznelik kapasitesi bağlamında biyolojik annelik: Üremeye yardımcı teknolojileri kullanan kadınların deneyimleri
Biological motherhood in terms of the capacity for subjectivity: Experiences of women who use assisted reproductive technology
- Tez No: 366603
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN DEMİRİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Eril sistemin geçerli olduğu geleneksel toplumlarda kadınlar küçüklüklerinden itibaren annelikle özdeşleştirilerek yetiştirilmekte ve annelik rolünün içselleştirilmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde annelik üzerinden özneliklerini inşa eden kadınlar için toplum içerisinde varoluşlarını tamamlayacak bir unsur olan biyolojik anneliğin önemi oldukça büyüktür. Bundan dolayı biyolojik olarak anne olamayan kadınlar anne olmak için üremeye yardımcı teknolojilere başvurmakta ve her ne kadar sıkıntılı, zor, maddi-manevi yıpratıcı bir süreç olsa da pek çok kadın bu sürece dâhil olmaktadır. Bu noktada kadınların biyolojik anne olma“kararlarını/istemlerini”etkileyen unsurların arka planının inceleme altına alınması, kadınların öznelik inşası, öznelik kapasitesi ve ataerkil inşaya direnme potansiyelinin tartışılması önemlidir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı; üremeye yardımcı teknolojilerden yararlanarak biyolojik anne olmaya çalışan kadınların deneyimlerinden hareketle annelik inşasını öznelik kapasitesi üzerinden incelemek ve tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Starting from their childhood, women in traditional patriarchal societies are brought up by identifying them with motherhood and they are encouraged to internalize this role. Biologically having a baby is a very important and determining factor for those who build up their subjectivity in terms of motherhood in order to fulfil their existence as women. Therefore, although it is a socially and psychologically difficult and expensive process, some women turn to assisted reproductive technologies in order to become biological mothers. At this point it is important to investigate and discuss some issues such as the background factors that affect women's“decision/desire”to become biological mother, women's construction of subjectivity, their capacity for subjectivity and their potential to resist patriarchal construction. With this framework the main aim of this thesis is to investigate and discuss women's construction of motherhood in terms of the capacity for subjectivity by looking at the experiences of women who use assisted reproductive technologies in order to become biological mothers.