Heidegger felsefesinde 'kaygı'nın yeri
The place of angst in the philosophy of Heidegger
- Tez No: 366602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın ele aldığı problem, 20. yüzyılın en önemli filozofu olarak görülen Heidegger'in felsefi görüşlerinde,insan varoluşunun önemli bir argümanı olan 'kaygı' ruhdurumunin etkisinden hareketle Heidegger felsefesini farklı bir bakış açısından anlamaktır. Bu incelemede, kaygı kavramının Heidegger'in felsefesinin en temelinde bir etkisi varsa, onu hangi bağlantı çerçevesinde etkilemiştir? Bu bağlamda Heidegger kendisinden sonra gelen filozoflara nasıl bir alan açmıştır? Sorularına yanıt aranmıştır. Heidegger'in fenomenolojik betimlemeleri kendinden önceki geleneksel felsefeden temel bir biçimde farklıdır. Zira Heidegger'e göre insanlar kendileri gibi diğer Varolanlarla (Dasein) birlikte yaşadıkları dünya içine fırlatılmışlardır. Bu çalışmada Heidegger'in düşüncesinin temel kavramlarının neler olduğu ortaya konulmaya ve“kaygı”kavramı ana hatlarıyla serimlenmeye çalışılmıştır. Dasein'ın asli niteliği olan“kaygı”kavramı ele alınıp, kaygının insanın gerçekten kendisi olmasında eş deyişle otantik olması ve olanaklarının farkına varmasında ya da insanın kendisini günlük hayatın inotantikliğinde kaybetmesinde oynadığı rol gözler önüne serilir. Heidegger'e göre dünyaya ilişkin ilk kavrayış ve anlayışımız duyduğumuz kaygıyı ve onunla bağlantılı olan duygu durumlarını yansıtmktadır. Zira dünya doğa bilimlerinin onu betimlediği gibi bir dünya değildir. Bu noktada Heidegger düşüncesinin merkezine“kaygı”kavramını alır; çünkü kaygı egzistensiyaller (existentials) denilen Dasein'ın (insan egzistansı) varlık tarzının niteliklerinin hepsini kapsayan, birbirine bağlayan ve bunlar arasında en önemli olanıdır. Bunun yanı sıra üzerinde durulan temel kavramların Heidegger ve Heidegger sonrası felsefe dünyası üzerinde bir etkisinin olup olmadığı konusuna bir açıklık getirilmeye çalışılır.
Özet (Çeviri)
This thesisis dealing with care centered reading of Martin Heidegger's philosophy, the leading philosopher in the 20th century philosophy. This study asserts that the care is a main problem of Heidegger for understanding of the Being and becoming. The thesis is interested in trying to find some answers to these questions: Why is the concept of angst very important in the philosophy of Heidegger? How does Heidegger start a discussion to copy with it and how does his inquiry open new ways of looking at things? Heidegger is philosophizing in a phenomenological way which is is very different kind of doing philosophy compared to the traditional philosophising way. According to Heidegger, since man exists, like the other Daseins, he is thrown to the World in which they live. Now, in this study, the main concepts of the Heidegger will be looked into and then the concept of the angst or care is to be elaborated, because for Dasein, the angst or care is a central mood. According to the Heidegger all of our sensations and hermeneutic interpretations includes our cares and sorges and the World is not in that shape which the natural sciences's depicted. In this point Heidegger centralizes the concept of the angst in his philosophy since it is the very first of the existentials for the Dasein. For Heidegger,care as an existential comprises the all charecteristics of the modes and interrelates them. Besides, in order to live authentic or inauthentic the concept of angst plays crucial role in Heidegger. All in all, this thesis will be discussing the influences of main Heideggerian concepts on the contemporary continental philosophy. It is obviously clear that Heidegger's philosophy has influenced the main tradition of European philosophy and his terminology has still been used by a number of philosophers.