Hint dinlerinde kutsal insan kavramı 'Sadhu' ve 'Sadhvi' örneği
Sacred person concept in iIndi̇an reli̇gi̇ons 'Sadhu' and 'Sadhvi̇' example
- Tez No: 366611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Neredeyse bütün dinlerde var olduğunu ifade edebileceğimiz kutsal insan kavramının en güzel örneklerinden biri olan sadhular dünya hayatından feragat ederek belirli ritüeller ve inisiyasyon ile eski hayatlarını geride bırakan ve yeni bir dünyaya adım atan sannyasiler olarak nitelendirilebilirler. Bu sadhular Hindu mezheplerinden birini seçip ona uyarak bu mezhebin yaşamın her alanını içine alan emir ve yasaklarına göre yaşarlar. Onları bu yola yönelmeye çeken en önemli faktör ise mokşa'ya ulaşma arzularıdır.
Özet (Çeviri)
Sadhus, the best examples of the holy person concept which might exist almost in all religion, can be regarded as sannyasis who renounced from world and left behind their former lives and step in to a new world by certain rituals and initiation. These sadhus choose one of the Hindu sect and live their lives according to the orders and the prohibitions of this sects which includes every aspect of life. The most important factor that attracts them to this way is their desire to moksha.