Kur'an'da ve kitabı mukaddes'te melek kavramı
The concept of angel i̇n the Quran and the bi̇ble
- Tez No: 366612
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bütün semavi dinlerde, gayb âlemine ait varlıklardan biri olan melekler hakkındaki bilgiler, kutsal kitaplarda bildirilen haberlerle sınırlıdır. Bu bağlamda yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de meleklerin Rab'lerini hamd ile tesbih eden, yalnızca ona secde eden mükerrem kullar oldukları vurgulanmaktadır. Bununla beraber Kur'an, her türlü şirk inancını reddettiği gibi melekler vasıtası ile oluşturulan şirk mantığını da reddetmiş; meleklerin varlık hiyerarşisindeki konumunu belirlemiştir. Kitab-ı Mukaddes'te ise melekler ruhsal varlıklar içerisinde kendilerini ön planda göstermektedir. Ancak bu varlıklar içerisinde meleklerin ontolojik açıdan yeri kesin olarak belirlenmemiş, görevleri ve çeşitleri hakkında net bir bilgi verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In all divine religions, the knowledge about the angels, being one of the creatures of the invisible world, is limited to the news reported in the holy books. In the Sublime Quran, in this sense, angels are stressed to be the reverend servants who dhikr their Lord and only prostrate themselves before Him. In addition, as The Quran refuse all kinds of polytheism It, also, refuses the logic of polytheism created via the angels, and determines the position of the angels in the hierarchy of creatures. As for the Bible, angels show themselves in the foreground in the spiritual creatures. However, among these creatures, the position of the angels has not been determined exactly in terms of ontology and no explicit information has been given about their duties and types.