Uşak Hacı Hasan Mahallesi XVI. asırdan günümüze dikey boyutta tarih çalışması
A vertical dimension history study of Uşak Hacı Hasan District from past to nowadays
  1. Tez No: 366624
  2. Yazar: SEZGİ MÜRTEZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hacı Hasan Mahallesi, Osmanlı döneminde Uşak'ın merkez mahallelerinden biridir. Bugünde mevcut olan mahallenin günümüzdeki ismi Ünalan Mahallesidir. Osmanlı arşiv kaynaklarından ağırlıklı olarak Nüfus Defteri ve Temettuat Defterine dayanılarak yapılan bu araştırma, mikro ölçekte bir yerel tarih çalışmasıdır. Hacı Hasan Mahallesi, Uşak'ın diğer mahallelerine göre farklılık arz etmektedir. Nedeni ise Müslüman, Rum, Ermeni gibi farklı etnik ve dini unsurları bir arada barındırmasıyla önemli bir konuma sahiptir. Bu üç farklı unsurun ekonomik, sosyal, nüfus yapıları ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yerel temelli bu çalışmadan Osmanlının devlet nizamı hakkında belirli bilgilere ulaşmakta mümkündür.
Özet (Çeviri)
Hacı Hasan District is one of the center districts of Uşak in Ottoman time. Today the name of the district is Ünalan District. This study which is based on mostly population and profit records of archive records of Ottoman is a micro local study of history. Hacı Hasan District is different from the other districts of Uşak as it hosts the different etnic and religious groups together such as Greek, Armenian and Muslim.Economic, social and population aspects of these three different elements are tried to be identified in details in this study. From this local study it is possible to reach information about Ottoman state system.