An analysis on compositional effect during the great trade collapse
Büyük ticaret çöküşü sırasında kompozisyon etkisi üzerine bir analiz
  1. Tez No: 366648
  2. Yazar: ONURSAL BAĞIRGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez yakın zamandaki ticaret düşüşünü açıklamaya çalışan önemli hipotezlerden bir tanesi olan kompozisyon etkisi uzerine odaklanmıstır. Her ne kadar kompozisyon etkisi bir çok çalışma tarafından ticaret düşüşünün çok önemli bir sebebi olarak gösterilse de üzerine bir takım yeni analizler yaplması gerekmektedir. Bu tez uüç farklı ana başlık altnda bir analiz gerçekleştirmektedir. İlk kısım Levchenko, Lewis, Tesar (2010) tarafından kurulan modeli eleştirisel bir şekilde analiz etmektedir. İkinci kısım mevcut modele getirilebilecek bazı geliştirmeler önermekte ve bu öonerilerle geliştirilen yeni metodu Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D.) verisi üzerinde uygulamaktadır. Sonuçlar kompozisyon etkisinin son küresel ekonomik kriz sırasında A.B.D. ticaretinin düşmesinin önemli sebeplerinden birisi olduğunu ortaya koymustur. Bu özelliği ile bu alanda yaplan bir çok çalışma ile benzerlik göstermektedir. Üçüncü ve son kısım ise yeni geliştirilmiş metodu Türkiye verisi üzerine uygulamaktadır. Bu kısmın bulguları kompozisyon etkisinin Türkiye ticaret düşüşünde önemli bir etken olmadığını ortaya koymustur. Şimdiye kadar gelişmekte olan ülkeler üzerine bu literatürde pek fazla calışma yaplmadığı göz önünde bulundurulursa, bu kısmın sonuçları Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler üzerine daha fazla çalışma yapılması gerektiğinin göstergesi olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on one of the famous hypotheses on The Great Trade Collapse which is compositional effect hypothesis. It includes three different parts. The first part examines the method of Levchenko, Lewis, Tesar (2010) for testing compositional effect, attempts to reproduce the results and conducts some robustness analysis of their results. The second part suggests some modifications on the existing model and applies the newly modified model to the US data. The findings suggest that compositional effect is an important factor of the US trade collapse during the The Great Recession. In the last part, the new model is applied to Turkey and the findings show that the compositional effect is not a significant factor of the trade reduction in Turkey. This result could be an indicator which shows that trade of the emerging countries are not governed by the same factors that drive developed country trade falls during the recent economic crisis.