The effects of reference points on fairness judgments
Referans noktalarının adalet kararları üzerindeki etkileri
- Tez No: 366647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, referans noktalarının adalet kararları üzerindeki etkilerini vinyet tekniği yardımıyla araştırıyoruz. Özellikle (i) referans noktalarının adalet kararlarını etkileyip etkilemediğini, (ii) akla-yatkın olmayan referans noktalarının adalet kararlarını nasıl etkilediğini, ve (iii) referans noktalarının asimetrisinin adalet kararlarını nasıl şekillendirdiği inceliyoruz. Bu amaçla, katılımcılara üç farklı vinyet versiyonunun sunulduğu - referans noktasız vinyet, belirgin referans noktalı vinyet, ve akla-yatkın olmayan referans noktalı vinyet - bir denek içi dizayn kullanıyoruz. Sonuç olarak, bulgularımız (i) referans noktalarının adalet kararlarını belirgin bir şekilde etkilediğini, (ii) akla-yatkın olmayan referans noktaları ortaya koymanın referans noktalarının belirginliğini azalttığını, ve (iii) belirgin referans noktaları ile adalet kararları arasında iç bükey bir ilişki varken, akla-yatkın olmayan referans noktalarının adalet kararları üzerinde etkisi olmadığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we empirically investigate the effects of reference points on fairness judgments with the help of the vignette technique. Specifically, we examine (i) whether reference points have influence on fairness judgments or not, (ii) if and how counter-intuitive reference points influence fairness judgments, and (iii) how the asymmetry of reference points shape fairness judgments. For that purpose, we use a within-subject design, in which participants are confronted with three versions of vignette: vignettes without reference point, vignettes with salient reference point, and vignettes with counter-intuitive reference point. Consequently, our findings suggest that (i) the reference points significantly influence fairness judgments, (ii) introducing counter-intuitive reference points moderate the salience of reference points, and (iii) the asymmetry of salient reference points has a concave relationship with fairness judgments, while the asymmetry of counter-intuitive reference points does not affect fairness judgments.