Impact of technology development areas on innovation in Turkey
Türkiyede teknoloji geliştirme bölgelerinin inovasyon üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 366652
  2. Yazar: SALİHA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖKTEN HASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin (TGB) inovasyon üzerindeki etkisini konu almaktadır. TGB'lerin önemi yaratıcılığı ve bilgi tabanlı işletmeleri desteklemelerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca TGB ortamı katılımcı firmaların kendi aralarında ve üniversitelerle, teknoloji ve bilgi transferinde bulunmalarını sağlar. Bu nedenle TGB'ler inovasyon için gerekli bir politika aracıdır. Fakat TGB'lerin inovasyon üzerindeki etkisi, istatistiksel olarak hem önemli, hem önemsiz, pozitif ve negatif bulgular ortaya koyan tartışmalı bir araştırma konusu olmuştur. Bu çalışma TGB'de yer almanın inovasyon çıktıları; tamamlanmış Araştırma Geliştirme (ARGE) projeleri, geliştirilen ve satılan ARGE ürünleri ve tescil edilmiş patentler, üzerindeki etkisini hesaplayarak, Türkiye'de TGB'lerin inovasyona etkisi konusuna ışık tutmayı amaçlamaktadır. Hesaplamalar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan“2012 yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Etki Değerlendirme Formu”verilerine dayanmaktadır. Bu çalışma bu veri setini kullanan ilk akademik çalışmadır. Sonuçlar, TGB'de yer almanın tamamlanmış ARGE projesi sayısını 0.16-0.4 arttırdığını göstermektedir. TGB'ler satılan ARGE ürünü sayısını ve geliştirilen ARGE ürünü sayısını negatif yönde etkilemiştir. Fakat bu etki istatistiksel olarak önemli değildir. Analiz sonucunda, TGB'lerin tescil edilen patent sayısına negatif etkisi kaydedilmiştir. TGB'ler firmalar üzerinde, firma performansı anlamında farklı faydalara de sahiptir. Çalışmada TGB'de yer almanın firma performansı üzerindeki etkisi firmaların yıllık ciroları üzerinden yapılmıştır. Sonuçlar TGB'de yer almanın firmanın cirosunu 31% azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the impact of Technology Development Areas (TDAs) on innovation activity in Turkey. Importance of TDAs arises from their role in promoting innovation through encouraging creation and development of knowledge-based businesses. Also, TDA environment helps participating firms by enabling technology and knowledge transfer between firms in TDA and between firms and universities. These are the main reasons why TDAs have been a popular policy regulation for innovation. However, their impact on innovation has been a controversial research area that presents mixed results. This study sheds more light on this issue by estimating the impact of being located in TDA on the innovation outcomes; completed Research and Development (R&D) projects, sold and developed products and registered patents by the firms. The estimations are based on the Turkish data for TDAs, which are taken from the“2012 Impact Evaluation Survey for Technology Development Areas”that is performed by Turkish Ministry of Science, Industry and Technology. This study is the first academic work that uses this survey. It is found that being in TDA increases the number of completed R&D projects by 0.16-0.4 units. TDAs have a negative and insignificant impact on number of sold R&D products and developed R&D products of firms. The analysis shows that being in TDA decreases the number of patents registered, by 0.1 units. TDAs have other incentives for the firms in terms of firm performance. I estimate the impact of being in TDA on firm performance using sales as a performance measure. Entering a TDA is found to decrease sales by 31%.