Dynamic implications of prospect utility in an overlapping generations model
Beklenti kuramı fayda fonksiyonunun ardışık kuşaklar modeli üzerine dinamik etkileri
- Tez No: 366653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞRI SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu tez, makro iktisadi büyüme modellerinde nadir kullanılan beklenti kuramı fayda fonksiyonunun varlığıyla ardışık kuşaklar modelini çalışmaktadır. Bu tez içindeki kurgu bize bir tane kararlı durum noktası ile global yakınsama ve birden fazla kararlı durum noktası ile lokal yakınsama sağlamaktadır. Fayda fonksiyonu içindeki beklenti kuramı tercihlerinin varlığı konveks teknoloji altında bile çeşitlilik doğurur. Nümerik analizler ülkeler arasındaki gelir ayrımının tercih bileşenin değiş açıklanabildiği bir mekanizmayı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies an overlapping generations model in the presence of prospect theory which has scarcely been addressed in macroeconomic growth models. The set up in this thesis provides us a unique steady state with global convergence and multiple steady states with local convergence. The presence of prospect preferences in the utility form leads to the multiplicity even under convex technology. Numerical analysis supports us that cross country income divergence can also be explained by a mechanism in which preference component is altered.