When Beetles Kept Thudding: Geoffrey Keating's treatment of the foreign authors of his preface to foras feasa ar Eirinn
Böcekler Vızıldarken: Geoffrey Keating'in İrlanda üzerine rehber bilgiler derlemesi kitabının önsözünde sözünü ettiği yabancı yazarlara getirdiği eleştiri
- Tez No: 366667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CADOC LEİGHTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kuşkusuz ki, son dönemde, İrlandalı tarihçiler Geoffrey Keating'in İrlanda Üzerine Rehber Bilgiler Derlemesi kitabının tarihsel yorumunda bir devrim gerçekleştirdiler. Tipperary'li yazar Keating'in muazzam eseri Rönesans hümanizması ve Karşı-Reform gibi entellektüel akımlar ışığında tekrar tetkik edilmeye başlandı. Ancak, Keating'in kitabına eklediği, en az kitabın kendisi kadar önemli ve yukarıda geçen entellektüel akımlar etkisinde yazılan önsözü, henüz yeterince incelenmedi. Mevcut tez ile amaçlanan, polemik türünde yazıya dökülen bu önsözde, Keating'in, isimlerini telaffuz ettiği Stanihurst'ten Davies'e uzanan bir grup Tudor dönemi İngiliz yazarı, nasıl ve neden çürütmeye çalıştığına açıklık getirmektir. Keating İrlandalı olmakla Katolik olmanın birbirine eşdeğer olduğuna inandı ve bunu kitabında böyle yansıtmaya çalıştı. İrlanda Milleti diye adlandırdığı İrlandalı Katolik soylulara kendilerine rehber edinebilecekleri bir doğuş efsanesi yazdı. Keating'in, önsözünde yer verdiği Tudor dönemi yazarlarını ve temsil ettikleri politik ve dini grupları İrlanda Milleti'den ayrı tutması ve otekileştirmesi İrlandalı tarihçileri Keating'in önsözünü erken Stuart dönemi politik tarihi çerçevesinde incelemeye itti. Ancak, politik ideolojisine nazaran, Keating'in metodolojisinin, Keltik İrlanda'ya yabancı olan Tudor yazarlarına karşı yazdığı polemikte daha çok ön plana çıktığı görülmektedir. Kullanmış olduğu tarihsel methodoloji ele alındığında, Keating, onaltı ve onyedinci yüzyıllarda, anadilde benzer milli tarihler yazan antikeryenler ve tarihçiler ile karşılaştırılabilir. Bu argüman ile örtüşen ve aynı zamanda onu bir ileri boyuta taşıyan mukayese noktası ise Karşı-Reform dönemi tarih yazımıdır.
Özet (Çeviri)
Recent scholarship has convincingly revolutionised the interpretation of Geoffrey Keating's Foras Feasa ar Éirinn by introducing hitherto unregarded concepts of Renaissance humanism and of Counter-Reformation thought to the study of the Tipperary scholar-priest and his outstanding historical compilation. However, hardly any serious work has been carried out with regard to Keating's polemical preface, written under the influence of these intellectual movements. The purpose of the present dissertation is to examine Keating's disputes with a group of Tudor authors, from Stanihurst to Davies, whom he cites and challenges in this polemical preface to Foras Feasa. Keating strove to merge Irishness with Catholicism and provided the Irish Catholic nobility, denominated as the Éireannaigh, with a renewed origin myth to enhance their illustrious character. The exclusion of the aforementioned Tudor authors and the political and religious groups which they represented from the imaginary community of the Éireannaigh has tempted Irish historians to attempt to place Keating's polemical preface in early Stuart political history. Nevertheless, in comparison to his political ideology, Keating's methodological concerns enjoy a more prominent place in the refutation of the authors to whom Gaelic Ireland was foreign. By virtue of these methodological concerns, Keating is also comparable to contemporary antiquarians/historians, who produced similar national histories in the vernacular in the sixteenth and the seventeenth centuries. A further area of comparison, overlapping with this, is found in the historiography of the Catholic Reformation.