Ufuk: How the U.S. Information Agency molded Turkish elite opinion, 1960-1980
Ufuk: Birleşik Devletler Enformasyon Ajansı Türk elit kanaatini nasıl şekillendirdi, 1960-1980
- Tez No: 366668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENNETH WEISBRODE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Birleşik Devletler Enformasyon Ajansı'nın (USIA) Türk entelektüel kesiminin, özellikle de Cumhuriyetçi Halk Partisi üyelerinin kanaatinde Amerikan algısını düzeltmek ve böylece Türkiye'nin Sovyetler Birliğiyle yakınlaşmasını önlemek üzere 1960-1980 yılları arasında yoğun bir kamu diplomasisi programı uyguladığını ileri sürer. Çalışma, bu amaçla, bu küçük fakat etkili grubu hedef alan Ufuk Dergisi isimli propaganda materyalinin alt metin okumasını yapar ve Enformasyon Ajansı'nın, Soğuk Savaş'ın az gelişmiş ülkelerin odak noktası olduğu bir döneminde, CHP'nin, Türk Dışişleri Bakanlığının, akademisyenlerin ve gazetecilerin“gönüllerini ve akıllarını fethetmek”için kamu diplomasisi yoluyla oluşturmaya çalıştığı Amerikan imajını ortaya çıkarır.
Özet (Çeviri)
This study argues that the United States Information Agency carried out an intense public diplomacy program in Turkey between 1960 and 1980 in order to ameliorate the U.S. image among the Turkish urban elite, especially among the members of the Republican People's Party and thus to prevent Turkey from having closer relations with the USSR. For this purpose, the study contains a close reading of the USIA propaganda material targeting this small but influential group, namely Ufuk Magazine and uncovers the image that the USIA aimed to create in order“to win hearts and minds”of the RPP members, members of Turkish Foreign Ministry of the time, academics and journalists in a period of Cold War where the peripheries rather than Europe became the target of the U.S. public diplomacy efforts.