Davraz Dağı (Isparta) tenebrionidae (Coleoptera) faunası
Fauna of darkling beetles (Tenebrionidae:Coleoptera) of Davraz Mountain (Isparta)
  1. Tez No: 470795
  2. Yazar: DİDEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, Davraz Dağı'nın Tenebrionidae faunası belirlenmiştir. Nisan-Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan bu çalışma sonucunda 13 cins ve 16 türe ait toplamda 1650 birey kaydedilmiştir. Toplanan örneklerin morfolojik özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve genel görünümleri fotoğraflanmıştır. Farklı yüksekliklerden ve farklı habitat tiplerinden toplanan Tenebrionidae bireylerinin taksonomik, ekolojik ve zoocoğrafik değerlendirmeleri yapılmış, Palearktik bölge ve ülkemizdeki dağılış haritaları verilmiştir. Çalışma alanında hangi türlerin yaygın, hangi türlerin nadir olduğu belirlenmiştir. Çalışmada belirlenen türler bolluk derecelerine göre değerlendirildiğinde, Pimelia subglobosa polita (%26.91), Dailognatha quadricollis (%25.20) ve Blaps tibialis (%13.74) en baskın türler olarak tespit edilmiştir. Kaydedilen Tenebrionidae türleri habitat tercihlerine göre değerlendirildiğinde, türlerin step vejetasyonun hâkim olduğu alanlarda baskın olduğu buna karşın orman ve çalı vejetasyonlu alanlarda ise bulunma aralıklarının bir hayli dar olduğu belirlenmiştir. Toplam birey sayısının yaz aylarında en fazla olduğu tespit edilmiştir. Çalışma alanı farklı yükseltileri içeren 5 alt bölgeye ayrıldığında Tenebrionidae bireyleri tarafından en çok tercih edilen yükselti aralığının 1800-2100 m arasındaki çayırlık ve step vejetasyonun dominant olduğu alanları kapsadığı, Tenebrionidae bireyleri tarafından en az tercih edilen yükseltilerin ise 900-1200 m ve 2100-2400 m aralığını kapsadığı tespit edilmiştir. Belirlenen türler arasında; Raiboscelis coelestinus ve Blaps jeannei Türkiye'ye endemiktir.
Özet (Çeviri)
Fauna of darkling beetles of Davraz Mountain were determined with this study performed during April-November 2014. Consequently, a total of 1650 individiuals belonging to 16 species in 13 genera were recorded. Morphological features were examined in detail of collected specimens and general appearance of this specimens were photographed. In the present study, taxonomic, ecologic and zoogeographical datas of darkling beetles collected from different altitudes and habitats were evaluated and given distribution maps of this species in Turkey and Plaearctic Region. In this field, were determined to which species of common and which species of rare. When evaluated according to abundacy of collected species; Pimelia subglobosa polita (%26.91), Dailognatha quadricollis (%25.20) and Blaps tibialis (%13.74) were the most dominant species. When considered in terms of habitat preference, while all the species were very low range of available in the forest zone and shrub, these were highly dominat in steppe vegetation. In study area, the number of total indivual was found to be maximum in summer times. The study area was categorized into five subregions including different altitudes (900-2400m). While elevations between 1800 and 2100 m were mostly preferred (steppe and meadow dominant) by Tenebrionidae species, elevations in 2100-2400 and 900-1200 m were rarely preferred. Among the species Raiboscelis coelestinus and Blaps jeannei were endemic species for Turkey.