Turkish foreign policy towards the Cyprus crises of 1964, 1967, and 1974: A poliheuristic perspective
1964, 1967 ve 1974 Kıbrıs krizleri karşısında Türk dış politikası: 'Poliheuristic' yaklaşım
  1. Tez No: 366678
  2. Yazar: OKHAN ERCİYAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez 1964, 1967 ve 1974 Kıbrıs krizleri karşısında Türk dış politikasını incelemektedir. 20. yüzyıldaki Kıbrıs meselesini özetler. Tez, 'poliheuristic' karar alma modeli ile Kıbrıs krizlerini ve Türkiye'nin nihai kararlarını araştırmaktadır. Türk liderlerin karar alma süreçleri incelenecektir. Bu tez, krizleri kıyaslayarak Türk karar alıcıların nasıl 1974'te kuvvet kullanmaya karar verdiğini, fakat geçmiş 1964 ve 1967 krizlerinde Kıbrıs'a kuvvet kullanmaktan nasıl kaçındığını araştırmaktadır. Tez, Kıbrıs krizleri sırasında Türk karar alıcıların bazı politika seçeneklerini 'telafi edilemez' olarak nitelediğini, bu nitelemenin ise 1964 ve 1967 krizlerinde Kıbrıs'a müdahale etmeme kararıyla, 1974 krizinde ise müdahale etme kararıyla neticelendiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Turkish foreign policy towards Cyprus crises of 1964, 1967, and 1974. It summarizes the Cyprus question in the 20th Century. The thesis examines the Cyprus crises and Turkey's ultimate decisions in each crisis by 'poliheuristic' decision making model. The decision making processes of Turkish leaders will be analyzed. By comparing the crises, this thesis studies how Turkish decision makers decided to use force in 1974, whereas refrained from using force against Cyprus in the previous crises of 1964 and 1967. The thesis argues that during each Cyprus crisis, Turkish decision makers framed some of the policy options as 'non-compensatory' which resulted in the decision not to intervene in Cyprus during the 1964 and 1967 crises, and resulted in the intervention decision during the 1974 crisis.