A Neo-Marxist analysis of the privatization of security
Güvenliğin özelleştirilmesinin Neo-Marxist analizi
  1. Tez No: 366677
  2. Yazar: BURÇAK DÖLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TORE FOUGNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Özel güvenliğin gündelik ve politik hayattaki rolünde özellikle son otuz yıldır artış görülmektedir. Mevcut literatürde özel güvenlik ile ilgili farklı soru ve konular tartışılsa da özel güvenliğin tam olarak eleştirel açıdan ekonomi politik analizinin eksik olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışma, özel güvenlikteki artışı eleştirel ekonomi politik bakış açısı içerisinde incelemektedir. Bu amaçla, güvenliğin özelleştirilmesi devlet-piyasa-güvenlik bağlantısı çerçevesinde neo-Marxist bakış açısı kullanılarak analiz edilmekte olup; Batılı ve Afrika ülkelerinde özel güvenlikten kaynaklı sermaye birikimine dikkat çekilmektedir. Ayrıca, bu çalışma özel güvenliği hem tarihsel hem günümüz koşulları altında devletin güvenliği sağlamadaki rolü çerçevesinde incelemektedir. Böylelikle, bu tezde özel güvelik ile ilgili mevcut literatürün ötesine geçilmesi ve devletin kapitalist düzenin sürekliliği için“zor”aracını elinde bulundurmasının gerekliliği göz önünde bulundurularak güvenliğin özelleştirilmesinin incelenmesi gerektiği vurgusu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is an increase in the role played by non-state security actors in daily lives and in politics during the last three decades. Although a number of different questions and issues related to private security in different contexts are discussed within the existing literature, there is a lack of solid critical political economy analysis of the increasing role played by non-state security actors. This thesis examines the question of how we can understand or make sense of the increasing role played by non-state security actors from a critical political economy perspective. While examining this question, this thesis brings in a neo-Marxist approach by attending to the state-market-security nexus. By considering the privatization of security from a critical political economy perspective, this study focuses on capital accumulation at the global and local level through examining some Western and African countries. Additionally, the thesis makes a historical and contemporary analysis of privatization of security against the background of state's role in security field. In this way, this thesis emphasizes the need for going beyond the existing literature on privatization of security by considering the politics of security as a tool of order which legitimizes the power of the state in protecting capitalist accumulation and the hegemony of capital.