İnşaat muhasebesi ve örnek bir inşaat firmasında uygulama
Construction accounting and example application a construction company
- Tez No: 366710
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnşaat dendiğinde akla gelen, bir arsa veya arazi üzerinde ilk madde ve malzeme (demir, çimento, kum vb.) kullanılarak oluşturulan yapıdır. İnşaat sektörü gerek ilişkide olduğu alt sektörler ve gerekse yarattığı istihdam hacmi ile dünyada ve Türkiye'de ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olarak adlandırılmaktadır. İnşaat faaliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ise, inşaat faaliyetinin süresi veya faaliyeti gerçekleştiren şirketin özelliğine (özel inşaat-taahhüt inşaat) göre farklılık gösterebilmektedir. Özel inşaat işletmeleri, faaliyetleri gereği birer üretim işletmesi olarak değerlendirilmektedir. Taahhüt inşaat işletmeleri ise, faaliyetleri bakımından üretim işletmeleri gibi görünseler de birer 'hizmet üretim' işletmeleridir. Özel inşaat işletmeleri ve taahhüt inşaat şirketleri, kanunda belirtilen sınırları aşmadıkları durumda 7/B, aştıkları durumda ise 7/A maliyet seçeneğine göre muhasebe kayıtlarını tutmak zorundadır. Özel inşaat işletmeleri, ürettikleri yapı veya binaları daha proje aşamasında satabilecekleri gibi, inşaat tamamlandıktan sonra belirli bir süre stokta tutmak zorunda kalabilecekleridir. Oysa inşaat taahhüt işletmeleri, inşaat işini proje aşamasında aldığı andan itibaren üretilen yapı veya binaların satın alınmama olasılığı ortadan kalkmaktadır. Her iki inşaat işletmesindeki bu farklılık, muhasebeleştirme sisteminin de farklı yapılmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada inşaat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi, TDMS kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde TDMS kapsamında özel inşaat işletmelerinin işlemlerinin muhasebeleştirilmesine ilişkin bir uygulama örneği yapılmıştır. TMS 11 Özel İnşaat İşletmelerinin Muhasebe uygulamalarında yer almadığından, uygulama bölümünde TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standartlarına yer verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Comes to mind when you think of the construction, materials and supplies on a plot of land or land (iron , cement, sand, etc.) created using structure. Building industry sub-sectors and the need to be in relation to the volume of jobs created both in Turkey and in the world are named as the leading sector of the economy. Accounting of construction activities, the duration of construction activities or the company's ability to perform activities (special construction-contracting construction) can vary. Private construction companies, manufacturing enterprises as a necessary activities are evaluated. Undertaking the construction enterprises, manufacturing enterprises in terms of activities though it may seem like an 'production services' enterprises. Private construction companies and construction companies undertaking, in case they exceed the limits specified in the law 7 / B, in case they exceed the 7 /A must keep cost accounting records in accordance with the options. Construction operations in accounting, private construction companies and construction firms in terms of commitments, there are differences. Special construction business building or buildings than they produce to sell at the project stage, as after construction had a certain time can they keep it in stock. However, committed to construction, construction work at the project stage takes from the moment of purchase of the produced structures or buildings possibility is eliminated. Both these differences in the construction business, accounting systems made of different causes. In this study, accounting of the construction process, are discussed within the scope of IAS. In the last part of the scope of IAS operations of private construction enterprises example of an application for recognition has been made. Special Construction Business Accounting application of IAS 11 are not included in the application section of the Standards IAS 11 Construction Contracts not included.