Yurtdışı inşaat gelirlerinin muhasebeleştirilmesi ve denetimi
Accounting and inspection of international construction revenues
- Tez No: 487399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Finansal tabloların temel taşı olan finansal bilgilerin güvenilir olması, bu tabloları kullanan ilgili kişiler için önem arz etmektedir. İlgili finansal tabloların makul bir güvence vermesi için denetimden geçmesi gerekmektedir. Finansal Tablo Denetimi; bir işletmenin finansal tablolarının önceden belirlenmiş kriterlere uygun olarak düzenlenip düzenlenmediği konusunda bir görüş belirlemek amacıyla finansal tabloların incelenmesi olarak tanımlanmaktadır. Yurtdışı inşaat geliri elde eden bir firmanın, yayımlanan Muhasebe Standartlarına uygun finansal tabloların belirlenen denetim standartlarına uygun olarak nasıl denetiminin yapılacağının anlatılması tezimizin amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda birinci bölüm olan giriş bölümünde konuya dair çalışmanın kapsamı ve amaçları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde sektörle alakalı kavramlar ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiş ve inşaat sektöründe muhasebeleştirmenin kavramsal boyutu hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümümüzde inşaat sektöründe denetim yapmak için ne tür teknikler ve testler uygulanabileceği ile ilgili bilgiler verilmiş ve denetim süreci anlatılmıştır. Son bölümde ise örnek bir firma için denetim anlaşması sürecinden başlayarak raporlama sürecine kadar yapılan bütün işlem ve incelemeler yapılarak firmanın denetimi yapılmıştır. Yıllara sari inşaat işinde yapılan kayıtların doğruluğu ve hesap kayıtlarının doğru zamanda doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmiştir. Yapılan denetimde karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir. Sonuç olarak ise; yıllara sari inşaat işinde yapılan kayıtların doğruluğu ve hesap kayıtlarının doğru zamanda doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmiştir bir inşaat firmasının denetiminin nasıl yapılacağı teorik olarak anlatılmış ve uygulamalı olarak yazılmış, sonucunda sorunlar tespit edilerek çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The core of the financial tables are the trustable financial information. Those tables have an importance for the people who evaluate actual datas on the table. To provide reasonable assurance for the financial statements must be audited. Financial statement audit; is defined as the study of the financial statements that has been issued to give opinions in order to identify whether pre-determined criteria took place or not. The aim of this thesis ; determination for application of the defined standards on auditing financial statements in accordance with Accounting Standards for the construction company that obtained ofshore income. Therefore after completion of statement, on the application section discussed that how to audit the financial statements of the company XXX. Problems have been identified in audit that took place. In conclusion; there are disclosures for carrying out audit of construction companies. There are disclosure for identified solutions of the problems in audit.