Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nın üretim işletmelerinde maliyet sistemi üzerine etkisi
- Tez No: 366746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Globalleşmenin oluşumuyla birlikte finansal tablolardan faydalanan grupların çapı genişlemiş ve uluslararası bir boyut kazanmıştır. Finansal bilgiye ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Finansal tablolara olan bu ihtiyaç doğrultusunda Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına ihtiyaç doğmuştur. Oluşan bu ihtiyaçla birlikte Türkiye'de de bu konuyla ilgili çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışmalara olan ihtiyaç bu tezin temel dayanağıdır. Tezin amacı uluslararası finansal raporlamanın Türkiye'de mali tablolara etkisinin incelenmesi ve bu etkilerin özellikle finansal tabloların temelini oluşturan maliyet üzerinde yarattığı farklılaşmayı incelemektir. Tezin konusu uluslararası finansal raporlama konuları içinde daha az incelenmiş olan ve uygulaması az olan bir konudur. Dolayısıyla bundan sonra yapılabilecek araştırmalar içinde kaynak olabilecektir. BIST'den ( Borsa Istanbul ) alınan veriler doğrultusunda maliyetler üzerinde UFRS'nin ciddi etkileri olduğu saptanmıştır. Tez içeriğinde kimya sektöründe bir işletmeye ait örnek sunulmuştur. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Dünyada ve Türkiye'de Uluslararası finansal raporlama standartlarından bahsedilmiş ve bu standartların gelişimi ele alınmıştır. Tezin konusunun maliyet üzerine etkiler olması sebebiyle maliyet kavramı ve maliyetlerin sınıflandırılmasıyla ilgili temel bilgilerden yine bu bölümde bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise maliyet sistemlerinden ve maliyet muhasebesi yöntemlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde de maliyet sistemlerine etki eden standartlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise kimya sektöründe bir işletmenin konu ile ilgili uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the formation of globalization, the enlarged groups are benefited from financial statements and the situation has gain an international dimensions. Financial informations would be necessary at not only in national area but also international area. According with this requirement, international financial reporting standards become necessary. Together with this necessity, our country started to work on the issue. The necessity of the financial area is the main source of the thesis. The aim of the thesis, examine the effects of international financial reporting standars on financial statements in our country and especially focus on differantiate in cost value which is the main subjects for financial tables. The subject of the thesis is the least examined subject in financial reporting standards and the subject was the least applying ones. Therefore, it may be source of the research will be done. According to data from İstanbul Stok Exchange, International Financial Reports has a serious impact on the cost system. The content of the thesis is included an example of an enterprise in chemical industry. The thesis consists of four chapters. The first chapter includes the devolopment of international financial standarts in Turkey and in the world, and these standarts improvement have been mentioned. Due to the subject of the thesis, international financial reporting standarts effects on cost value, cost concept and cost classification are described in this section. In the second part, the methods of cost system and cost accouting is mentioned. Standarts that affect the cost system are mentioned in the third section. The fourth chapter included an example of enterprise in chemical industry.