Maddi duran varlıklarda ölçüm ve değerlemenin TMS ve VUK açısından incelenmesi ve bir uygulama
Research of measurement and valuation in 'tangible fixed assets' from the points of 'Turkish accounting standards' (TMS) and 'tax procedure law' (VUK) and one practice
- Tez No: 366747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AZALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşme ile birlikte, ekonomik anlamda ülkeler arasındaki sınırlar nispeten ortadan kalkmış, ülkeler ekonomik olarak birbirleriyle daha çok ilişki içerisine girmişlerdir. Dolayısıyla finansal tabloların güvenilirliği ve gerçeğe uygunluğu daha da önem kazanmıştır. Bu tezin amacı maddi duran varlıkların değerlemesinin VUK ve TMS hükümleri çerçevesinde karşılaştırılmasını yapmak ve değerlemenin önemini vurgulamaktır. Bu amaç çerçevesinde; bu iki düzenlemedeki değerleme farklılıklarının ortaya çıkartılarak, bu farkların giderilmeye çalışılması, işletme ve bilgi kullanıcıları için yararlı olacaktır. Tezin ikinci bölümünde konuya ilişkin genel düzenlemeler ele alınmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerinde TMS 16 ile Vergi Usul Kanunu açısından maddi duran varlıkların değerleme hükümleri incelenmiştir. Beşinci bölümünde bu hükümlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Altıncı bölümde ise, muhasebeleştirme sonrası maddi duran varlıkların değerlemesi yapışmış ve Türkiye Muhasebe Standartları değerleme yöntemlerine göre muhasebeleştirilmesine yönelik bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, economic borders between countries have been removed relatively and countries have much closer economic relationships between each other. Therefore reliability and trustability of financial statements become much more important accordingly. Main purpose of this thesis is valuation of Tangible Fixed Assets by means of making comparisons between provisions of“Tax Procedure Law (VUK)”and“Turkish Accounting Standards (TMS)”and we aim to emphasize importance of valuation process. Within the framework of this purpose, we believe that it will be very helpful for enterprise and data users to find out valuation differences and resolve the differences between the said two arrangements. In Second Section of this thesis, general arrangements on this subject have been investigated. In Third and Fourth sections, valuation provisions of Tangible Fixed Assets have been examined from the points of“Turkish Accounting Standards 16”(TMS 16) and“Tax Procedure Law”. In Fifth Section, related comparisons between such provisions have been made. Valuation of Tangible Fixed Assets after accounting process, has been done in Section Six and a practice on accounting of it based on valuation methods of Turkish Accounting Standards has been implemented accordingly.