6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde anonim şirketlerin devralma yolu ile birleşmesi
Merger of joint stock companies by acquisition under the Turkish Commercial Code No. 6102
- Tez No: 366759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ MURAT SEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşen dünyada anonim ortaklıkların birleşmesi rekabet güçlerini artırarak daha fazla değer yaratmak, değişen pazar koşullarına ayak uydurmak ve vergi optimizasyonu sağlamak gibi nedenlerle ticari hayatın bir zorunluluğu haline gelmiştir. Anonim şirketlerin birleşmesi en basit ifade ile iki veya daha fazla şirketin, tek bir şirket çatısı altına faaliyetlerini devam ettirmesi olarak tanımlanabilir. Bu birleşmelerde en az bir şirketin hukuki varlığı son bulacak ve bazı istisnalar dışında son bulan şirketin ortakları, devam eden şirkete ortak olmaya devam edecektir. Ancak şirket birleşmelerinin yalnızca birleşen şirketleri değil aynı zamanda şirketlerin pay sahiplerini, alacaklılarını, borçlularını, çalışanlarını ve hatta yatırımcıları gibi geniş bir kitleyi etkilemesi sebebiyle çok daha detaylı düzenlemeler getirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda tezde öncelikli olarak birleşme kavramı, ticaret şirketlerinin birleşmesinin şartları, birleşmeye hakim olan ilkeler, birleşme türleri ve TTK anlamında geçerli birleşmeler ele alınmış; devralma yolu ile birleşme işlemlerinde izlenecek usulün irdelenmesinin ardından son bölümde, anonim şirket birleşmelerinin birleşmeye katılan şirketler dışında etkilediği gruplar ve bu gruptaki kişilerin haklarının ne şekilde korunduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, merger of joint stock companies has been a necessity for various reasons such as increasing competitiveness and craeting additional value, keeping pace with changing market conditions or tax optimization purposes. The merger of joint-stock coorporations can be explained as the continuation of two or more companies' operations under the umbrella of a single company. Following the merger, the legal existence of at least one company will end, and apart from certain exceptions, the company's partners will continue to be the shareholders of the new company. However, the merger of companies does not only affect the shareholder, but has an influence on a wide audience such as their creditors, debtors and employees; and the introduction of complicated and detailed regulations has become imperative. In this context, the thesis primarily focuses on the mergers concept, trading companies and the merger conditions, the major dominant principles, types of mergers and mergers in accordance with the Turkish Commercial Code, mergers through acquisitions are addressed, and in the last chapter, other parties affected from the merger of joing stock companies and the protection of the rights of these stakeholders were examined.