Yüklemeli bağışlama
Imperfect gift
- Tez No: 366760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TÜZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yüksek lisans tezi çalışmamızda yüklemeli bağışlama konusu ele alınmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak bağışlama incelenmiştir. Bağışlamanın hukuki niteliği, konusu ve kapsamı ile unsurları açıklandıktan sonra, yüklemeli bağışlama dışındaki bağışlama çeşitleri hakkında kısaca bilgi verilmiş; bağışlamada ehliyet konusu bağışlayan ve bağışlanan bakımından ayrı ayrı ele alınmıştır. İkinci bölümde çalışma konumuz olan“Yüklemeli Bağışlama”incelenmiştir. Yüklemenin hukuki niteliği ve benzer kavramlardan farklı özelliklerine değinildikten sonra, yüklemeli bağışlamanın hukuki niteliği ve benzer işlemlerden farklı özellikleri açıklanmıştır. Yüklemeli bağışlamada ehliyet konusu ayrıca ele alınmıştır. Yüklemenin tabi olduğu şekil tartışılmıştır. Hükümsüz sayılan yüklemeler ve bu hükümsüzlüğün bağışlamaya etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde“Yüklemeli Bağışlamanın Hükümleri”başlığı altında bağışlayanın bağışlama borcuna, ayıp ve zapttan sorumluluğuna değinilmiş; yüklemenin yerine getirilmesini talep yetkisine sahip olanlar hakkında bilgi verilmiş; bağışlananın bağışlamanın yerine getirilmesini isteme hakkı, haklı sebebe dayanarak yüklemeyi yerine getirmekten kaçınma yetkisi ve haklı sebep olmaksızın yüklemeyi yerine getirmemesi durumunda karşılaşacağı hukuki sonuçlar açıklanmıştır. Son olarak dördüncü bölümde her çeşit bağışlamayı sona erdiren genel sebeplerin yanı sıra, sadece yüklemeli bağışlamayı sona erdiren özel sebeplere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with imperfect gift. It consists of four chapters. Chapter one describes the notion of imperfect gift in broad terms. After clarifying the legal status and the range of the notion of gift, chapter one also mentions the other types of gift. The issue of competence of gift is handled for the donor and the donee separately. Chapter two scrutinizes imperfect gift, which is the subject of the thesis. It establishes the legal status of imperfect gift and its difference from similar phenomena. The issue of competence of gift is handled separately. Chapter two also discusses the procedures of the condition and the burden. It ends with an analysis of void conditions and how they affect the gift. The section entitled“The rules of gift-making”in chapter three dwells on the donor's liability to donate and their responsibility for any defect and recording. This section also provides information about people who are authorized to demand the delivery of the gift. Chapter three also covers donee's right to request the gift and the donor's right to avoid donating on valid grounds and concludes with the consequence the donor will face if the donor fails to deliver the gift without having adequate grounds. Finally, chapter four mentions all reasons that may terminate the gift-making as well as the specific circumstances under which imperfect gift can be revoked.