Adıyaman, Elazığ, Hatay, Mardin, Şanlıurfa müzelerinde bulunan İslami Dönem cam eserler
Glassworks of Islamic Period in Adıyaman, Elaziğ, Hatay, Mardi̇n, Şanlıurfa museums
  1. Tez No: 366783
  2. Yazar: GÜL GEYİK KARPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
M.Ö. III. binin sonlarında Mezopotamya'da keşfedilen cam, insanlık tarihi boyunca çeşitli amaç ve işlevlerde kullanılmıştır. Mısır, Anadolu ve Avrupa gibi geniş bir yayılma alanına sahip olan cam, M.Ö. II. binden itibaren Anadolu'da görülmeye başlamıştır. Camın Anadolu'ya geliş yolu üzerinde önemli olan bir coğrafi bölgeyi kapsaması itibariyle Adıyaman, Elazığ, Hatay, Mardin ve Şanlıurfa Müzelerinde Bulunan İslami Dönem Cam Eserler üzerine hazırlanan bu tez, genel hatlarıyla dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk üç bölümde konunun önemi, cam yapımı ve cam işçiliğinin tarihi ile katalogda bulunan eserlerin çıkarıldığı kazılar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise kataloglama ile eserlerin değerlendirme ve karşılaştırması yapılmıştır. Bu çalışmada, Adıyaman, Elazığ, Hatay, Mardin ve Şanlıurfa Müzelerinde bulunan, Anadolu'da İslami dönemin erken tarihlerinden Osmanlı dönemine kadar kullanılmış 92 adet cam eser tanıtılmış, incelenmiş ve tarihlendirilmiştir. Bu inceleme doğrultusunda Anadolu'da yerel cam üretimi olup olmadığı konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the end of the 3000 BC glass which was discovered in Mesapotamia has been used for various purposes and functions throughout human history. Having a large span in Egypt, Anatolia and Eurpe, glass has been seen in Anatolia since 2000 BC. As glass covers a significant geographical region on the way to Anatolia, this dissertation prepared on Glassworks of Islamic Period in Adıyaman, Elazığ, Hatay, Mardin and Şanlıurfa Museums consists of four chapters. In the first two chapters of this study, information has been given on the significance of the subject, glass production and the history of glassworking and the excavations where the works in the catalogue were unearthed. In the third and fourth chapter, however, cataloguing and the evaluation and comparison of the works have been done. In this study, 92 glassworks in Adıyaman, Elazığ, Hatay, Mardin and Şanlıurfa museums, which were used from the early times of Islam to the Ottoman period in Anatolia, have been introduced, analyzed and dated. In accordance with this analysis, the subject whether there was a local glass production in Anatolia has been discussed.