Yeni veriler ışığında Erken Tunç Çağı sonu ve Orta Tunç Çağında Çivril Ovası'nın kültürel ve siyasi yapısı
Cultural and political structure of Civril plain in the end of Early Bronze Age and Middle Bronze Age in the light of new data
- Tez No: 366786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET IŞIKLI, PROF. DR. EŞREF ABAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
“Yeni veriler ışığında Erken Tunç Çağı sonu ve Orta Tunç Çağında Çivril Ovası'nın kültürel ve siyasi yapısı”başlıklı tez çalışmasının kapsadığı alan, Denizli ilinin 96 km kuzeydoğusunda bulunan Çivril Ovası'dır. Yukarı Menderes Havzası'nda yer alan ve tez konusunu da oluşturan Denizli-Çivril Ovası'nda 2003-2006 yılları arasında Prof. Dr. Eşref Abay başkanlığında yüzey araştırmaları yapılmıştır. Bu tez çalışmasında, erken dönemlerden itibaren yoğun biçimde yerleşilmiş bir bölgede, siyasi, kültürel ve sosyo-ekonomik yapılanmalar dikkate alınarak dönemler arasındaki değişim ve gelişmelerin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca, 1954-1959 yılı Beycesultan kazı sonuçları ile Batı Anadolu'da Erken Tunç Çağı III ve Orta Tunç Çağı'nın tespit edildiği diğer kazı yerlerinden elde edilen verilerin karşılaştırılması yoluyla çok iyi bilinmeyen bir süreç hakkında kültürel ve siyasi açıdan sonuçlara ulaşılma yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Cultural and Political Structure of Civril Plain in the End of Early Bronze Age and Middle Bronze Age in the Light of New Data”titled thesis's subject is the Civril Plain which is in 96 km northeast from Denizli. The survey was conducted by Prof. Dr. Eşref Abay in the years between 2003-2006, on the Denizli-Civril Plain, located on Upper Meander Basin. In this thesis, the aim is to expose the change and development between periods in the intensively settled region from the early period taking into account the political, cultural and socio-economic structure. Also, it is aimed to put forward the cultural and political conclusions about not well known process by comparing the results of 1954-1959 Beycesultan excavations with the data obtained from the other unearthed Early Bronze Age III and Middle Bronze Age excavation sites in Western Anatolia.