Uşak Merkez ve Banaz ilçelerindeki Erken Tunç Çağı yerleşimlerinden ele geçen çanak çömlekler
Early Bronze Age pottery from Central and Banaz district of Uşak province
- Tez No: 685471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uşak Protohistorik Dönem Yüzey Araştırmaları Projesi (UPDAP) ışığında gerçekleştirilen çalışmalar ile elde edilen bulgular bölgenin protohistoryası hakkında önemli veriler elde etmemizi sağlamaktadır. Bu çalışmanın konusunu ise UPDAP araştırmalarında ele geçen Erken Tunç Çağı çanak çömlekleri oluşturmaktadır. Batı Anadolu bölgesine bakıldığı zaman ETÇ'ye ait farklı kültürlerin olduğunu görmekteyiz. Bölgede benzer özellikler gösteren ve bir bütünlük oluşturan kültürler, yerel farklılıklardan dolayı birbirinden ayrılmaktadır. Batı Anadolu'da ilk olarak Geç Kalkolitik Çağ'da görülmeye başlanan kültür bölgeleri, ETÇ'de değişerek ve gelişerek varlığını devam ettirmiştir. ETÇ III'de yerel grupların artık ortadan kalkmaya başladığını ve çanak çömleklerde yavaş yavaş bir bütünlük oluştuğunu görüyoruz. Bununla birlikte önceki dönem çanak çömlekleri özelliklerini devam ettirirken artık yeni formlarda karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bunun en büyük etkeninin ETÇ II'nin sonlarından itibaren çanak çömlek teknolojisinde kullanılmaya başlanan çömlekçi çarkının olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The findings obtained through the studies carried out in the light of the Uşak Protohistoric Period Surveys Project (UPDAP) allow us to obtain important data about the prehistoric period of the region. The subject of this study is the Early Bronze Age bowls found in the studies. When we look at the Western Anatolian region, we see that there are different cultures belonging to the EBA. The cultures that show similar characteristics and form a unity in the region are separated from each other due to local differences. The cultural regions, which were first seen in the Late Chalcolithic Age in Western Anatolia, continued to exist by changing and developing in the EBA. In EBA III, we see that the local groups began to disappear and the pottery gradually became integrated. However, while the pottery of the previous period continued its characteristics, it started to appear in new forms. It is thought that the biggest factor for this is the potter's wheel, which has been used in pottery technology since the end of EBA II.