Hatay'da siyasi hayat (1939-1950)
Political life in Hatay (1939-1950)
  1. Tez No: 366799
  2. Yazar: ŞEMSETTİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN TOZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 623
Özet
Bu tezin amacı, Hatay'ın anavatana katıldıktan sonraki 1939-1950 yılları arasındaki siyasi hayatını ortaya koymaktır. Beş bölümden oluşan tezin birinci bölümünde iltihaktan önce ve sonra CHP'nin Hatay merkezde teşkilatlanması ele alınmıştır. Aynı bölümde Hatay'ın anavatana katılmasında CHP'nin rolü ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Hatay'a bağlı ilçelerdeki CHP teşkilatlanması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Türk Ocağı, Halkevleri ve Halkodalarının Hatay'da nasıl kuruldukları ve yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. Bu bağlamda, anavatana yeni katılmış olan Hatay'da Türk kültürünü kökleştirmek ve Türkçeyi öğretmek için, Halkevleri ve Halkodaları bünyesinde açılan Türkçe okuma yazma kursları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Tek Parti döneminde Hatay'daki siyasi yaşam, milletvekilleri seçimleri ile ilgili bilgi verilmiş ve adaylar tanıtılmıştır. Yine bu bölümde Türkiye'ye katıldıktan sonra Hatay'ın yaşadığı ilk Tek Partili seçim olan 1939 seçimleri ile 1943 seçimleri işlenmiştir. Çalışmanın beşinci ve son bölümünde ise Hatay'da çok partili hayata geçiş ve bu süreçte yaşananlar ele alınmıştır. Bu doğrultuda muhalefet partilerinden DP, MKP ve MP'nin Hatay'da kurulması ve örgütlenmesi incelenmiştir. Ayrıca Hatay'da iki parti arasında (CHP-DP) yaşanan siyasi ilişkiler ve Hatay'a yansımaları ele alınmıştır. Kısacası bu çalışmada, anavatana katıldıktan sonra Tek Parti döneminde Cumhuriyet Hatay'ının siyasi havası yansıtılmaya ve ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is reveal political life of Hatay between the years 1939 and 1950 after it was joined to the homeland. In the first section of the thesis which consists of five sections, the foundation of Republican People's Party in Hatay City Centre before and after joining to the Homeland was examined. In the same section, it was tried to indicate the role of RPP in the joining of Hatay to the homeland. In the second part, the foundation of RPP in the towns of the Hatay was investigated. In the third section of the thesis, the information about how Turkish Society and Community Centers and People's Rooms founded in Hatay and their activities was given. In this respect, in order to enroot Turkish culture and to teach Turkish in Hatay which joined to the homeland, Turkish reading and writing courses opened in the content of Community Houses were depicted. In the fourth section, political life in Hatay in the era of one-party-rule and the election of Members of Parliament were discussed, and the candidates were introduced. Also, in this section, the elections of 1939 and 1943 which were the first one-party-rule elections after Hatay's joining to the homeland were taken on. In the fifth and last section of the study, the transition to the multi-party-life in Hatay and events in this process were discussed. In this direction, of the opposition parties, DP, MKP and MP's foundation in Hatay were examined. In addition, political affairs experienced between two parties (RPP and DP) and reflections in Hatay were taken on. Briefly, in this study, we tried to reflect political ambiance of Republican life of Hatay after joining to the homeland in one-rule-party era.