Tarih öncesi çağlarda Tokat'ın tarihi coğrafyası
Historical geography of Tokat in prehistoric ages
  1. Tez No: 366800
  2. Yazar: SERHAT USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Anadolu yarımadası üzerinde Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Tokat, zengin su kaynaklarına, bitki örtüsüne, verimli ovalara, çeşitli türlere ait maden yataklarına ve önemli yollara sahip olmak gibi birçok önemli coğrafi özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Nitekim ortaya konulan bu çalışmada, Tokat'ın sahip olduğu bu coğrafi özelliklerin tarih öncesi çağlarda, Tokat'ın ev sahipliği yaptığı insan topluluklarının ya da bu insan topluluklarının oluşturmuş olduğu uygarlıkların ve benzeri teşekküllerin hayatlarına hangi yönlerden etkide bulunabileceği ve bunların Tokat'ı bir ev, bir yerleşim alanı olarak seçmelerinde Tokat'ın sahip olduğu hangi coğrafi özelliklerin söz konusu olabileceği tarihi coğrafya açısından ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tokat, located in the Central Black Sea region on Anatolian Peninsula, incorporated many important geographical features such as having rich water resources, vegetation, fertile plains, mineral deposits belonging to various types and important roads. Hence, in this study it has been tried to be revealed from the point of historical geography that in what aspects these geographical features in prehistoric ages, the communities, which Tokat has hosted, or the civilizations and similar organizations, which these communities have established, may have an impact to their lives, and which geographical features that Tokat has, may be in question in their selection of Tokat as a home, a residential area.