Josiah Royce'un metafiziği
Josi̇ah Royce's metaphysi̇cs
- Tez No: 366798
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. ÖNDER BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada Josiah Royce'un düşüncesindeki temel kavram ve problemleri ele almaya ve onun özellikle Mutlak İdealizm, Sadakat Ahlâkı ve Yorum Topluluğu hakkındaki görüşlerini analiz etmeye çalıştık. Josiah Royce Amerikan idealist felsefe geleneğinin en önemli temsilcilerinden biridir. Onun idealist felsefesi Hegel ve Bradley felsefelerinden farklı olarak zamansal ve kişisel faktörler ile yorumlayıcı aktiviteyi içerir. Yani, soyut kavramlardan ziyade ampirik tahlillere dayanır. Royce, mümkün hatalı deneyimlerden hareket ederek, onların gerçek objelerine doğru ve yeterli bir şekilde uygun düşen bütün düşünceler için, bir Mutlak Bilen'in varolduğu sonucuna ulaşır. Bu sonuç Royce'un realizm, mistisizm ve eleştirel rasyonalizmin karşısına yerleştirdiği 'varlığın dördüncü kavranışı' görüşü ile temsil edilir. Josiah Royce'un ahlâk anlayışı bireysel bir yaşamın anlamlı olabilmesi için gereken şartların analizi üzerinde yoğunlaşır ve 'sadakat' (loyalty) olarak adlandırdığı şeyi konu alır. Royce'un Sadakat Felsefesi'nde ahlâkî sorumluluk ben bilincini ve özgür seçimleri gerektirir. 'Sadakat', bir kişinin bir amaca istekli, eylemsel ve eksiksiz bir şekilde adanmasıdır. Ahlâki yaşam bir kişinin gösterdiği sadakat açısından değerlendirilebilir. Ancak herhangi bir amaca sadakat ahlaklılığın temel prensiplerini tanımlamak için yeterli değildir. Bir amaç birçok insani yaşamı tek bir yaşamda birleştirebilmelidir. İnsani yaşamlar böyle bir yaşamın ya da topluluğun üyesi olmadıkça hiçbir anlam ifade etmez. Royce'un Yorum Topluluğu olarak isimlendirdiği gerçek topluluk yorumlama sayesinde ortak bir yaşam kurabilen ve bunu da geleceğe taşıyabilen üyelerden oluşur. Dini doğru anlama konusuna dikkat çeken Royce, insanın kurtuluşunu tüm yaşamı boyunca hissetmesi gereken sadakat duygusu ve 'evrensel topluluğa' duyulacak olan aidiyet duygusunda bulur.
Özet (Çeviri)
In this study have discussed the basic concepts and problems in Josiah Royce's thought and have analyzed his opinions abaut especially Absolute Idealism, Philosophy of Loyalty and Community of Interpretation. Josiah Royce is one of the most important representatives of tradition of American idealist philosophy. As was quite different from the ideas of Hegel and F. H. Bradley, his idealist philosophy contains temporal and personal character and interpretive activity. Namely, it is based on empirical assays rather than abstract concepts. From the possibility of error, Royce concluded that there is an Absolute Knower, a mind for which all thoughts do correspond correctly and adequately to their true objects. This result is represented by 'The Four Historical Conceptions of Beings'. Josiah Royce's morality is rooted in his analysis of the conditions necessary for an individual life to be meaningful and extends to what Royce calls 'loyalty'. Moral responsibility in Royce's the Philosophy of Loyalty requires a self-conscious and free individual choices. Loyalty is the willing and practical and thoroughgoing devotion of a person to a cause. The moral life may be evaluated in terms of the loyalties that a person exhibits. But 'loyalty' to any specific cause is not suitable to define the basic principle of morality. A cause must unify many human lives in one. Humam lives means nothing, unless they area member of such a life or a community. Community of Interpretation consist of individuals, who have a common life thanks to interpretation. Royce, who refers to the importance of understanding the religious right, finds the salvation of man in sense of loyalty and sense of belonging to 'universal community'.