Berkeley'in immateryalist metafiziği
Berkeley's immaterialist metaphysics
  1. Tez No: 366803
  2. Yazar: AYŞENUR GÜNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Berkeley'in immateryalist metafiziğini ortaya koyarken gerçekte neyi amaçladığını araştırmaktır. Araştırmamız sonucunda gördük ki, Berkeley felsefi kaygılardan çok dini kaygılar güden bir düşünür ve din adamıdır. Teist Tanrı anlayışını hâkim kılmak isteyen Berkeley, bu amacına ulaşmak için öncelikle septisizm ve materyalizmle mücadele eder. Septik ve materyalist düşüncelerin ateizmin kaynağını oluşturduğunu düşünür. Berkeley ateizmle mücadeleyi kendine görev edinmiştir. Bu nedenle Tanrı'yı merkeze koyup bütün felsefi sistemini ona göre şekillendirmiştir. Berkeley' e göre dış dünyanın ardında maddi bir töz yoktur. O,“Varolmak algılanmış olmaktır.”sözüyle zihinden bağımsız bir maddenin varolamayacağını ifade eder. Bütün varlıkların varolma sebebi sonsuz zihin olan Tanrı'dır. Berkeley felsefesinde nihai gerçeklik maddi değil tinseldir ve varolan her şey bu tinsel gerçekliğe, yani Tanrı'ya dayanır. Bu düşünce Berkeley felsefesinin özünü oluşturur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to investigate what Berkeley aims substantialy when he first establishes his İmmateryalist Metaphyscs. It is understood from our study that Berkeley is a philosopher who has religious concerns rather than philosophical. Berkeley who seeks to make theism dominant contends with scepticism and materialism first. He classifies sceptic and materialist thoughts as the source of atheism. He takes it upon himself to contend with atheism. That's why he puts God in the center and shapes his entire philosophical system according to that. To Berkeley, there is not a concrete substance beyond the external world. He states that a mind-free material can not exist by saying:“To be is to be perceived.”The reason d'etre of all beings is the ultimate mind: God. The definite reality in Berkeley's philosophy is not materialistic but spiritual, and each existing being grounds to that spiritual reality, to God. That argüment constitutes the essence of Berkeley's philosophy.