George Berkeley'in felsefesinde Tanrı'nın varlığının kanıtlanması
George Berkeley's arguments for the existence of god
- Tez No: 476474
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
George Berkeley, idealizmiyle ve immateryalizmiyle bilinen bir filozoftur. Tanrı'nın varlığı hakkında ileri sürdüğü argümanlar, Berkeley'in felsefesinin odak noktasını oluşturmaktadır. Berkeley, ampirist bir filozof olmasıyla da bağlantılı olarak Tanrı'nın varlığının a posteriori yolla delillendirilebileceğini düşünmektedir. Bu tez, Berkeley'in Tanrı'nın varlığına dair sunduğu a posteriori kanıt türünde olan pasiflik kanıtı, süreklilik kanıtı ve teleolojik kanıt hakkındadır. Giriş bölümünde, Berkeley'in idealizminin epistemolojik ve metafiziksel arkaplanı ele alınmıştır. Berkeley'in düşünce sisteminde zihinler ve ideler olmak üzere iki tür varlık vardır. Zihinler düşünen, eylemde bulunan ve algılayan varlıklar olup, ideler ise algılanan, pasif varlıklardır. İdeler ontolojik olarak zihinlere bağlıdır ve bir zihin tarafından algılanarak var olabilmektedir. Berkeley'in felsefesinin mottosu olan esse est percipi ilkesine göre, var olmak algılanmaktır ve dış dünyada var olan fiziksel nesnelerin varlığı bir zihin tarafından algılanmasına bağlıdır. Birinci bölümde, Berkeley'in immateryalizminin bir neticesi olarak da görülen pasiflik kanıtı incelenmiştir. Berkeley'e göre hayal gücünün ve duyumun ideleri olmak üzere iki tür ide vardır. İnsan zihni, hayal gücünün ideleri üzerinde nedensel bir güce sahiptir. Ancak insan zihni, duyulur şeylere delalet eden duyu idelerinin karşısında pasif bir alıcı durumdadır ve bunlar Tanrı tarafından nedenlenir. İkinci bölümde ise, Berkeley'in diğer bir kanıtı olan süreklilik kanıtı ele alınmıştır. Dış dünyada var olan şeylerin varlığının algılamaya dayalı olduğu bu sistemde, sonlu/sınırlı insan zihinlerinin algılamadığı zamanlardan söz edebilmek mümkündür. Berkeley, algılanmamış nesnelerin statüsü ile alakalı olarak ortaya çıkan problemi, Tanrı'nın onları sürekli olarak algıladığını ileri sürerek yanıtlamaktadır. Sonuç olarak bu tezde Berkeley'in Tanrı'nın varlığı hakkındaki argümanları, onun epistemolojik ve metafiziksel düşünceleri bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
George Berkeley is known with his idealism and immaterialism. One of the important aspects of his philosophy is his argument for the existence of God. Berkeley, as an empiricist philosopher, thinks that the existence of God must be proved a posteriori. This thesis concerns with Berkeley's a posteriori arguments for the existence of God, which are the passivity argument, the continuity argument, and the teleological argument. In the introduction part, the metaphysical and epistemological background of Berkeley's idealism has been discussed.There are two kinds of beings in Berkeley's thought. These are minds and ideas. Minds are beings that think, act, and perceive, whereas ideas are beings that are perceived and passive. The existence of ideas depends on minds, and they continue their existence by being perceived by a mind. The chief principle of Berkeley's philosophy is esse est percipi, namely, to be is to be perceived. And, the existence of physical entities depends on to be perceived by a mind. Chapter 1 deals with the passivity argument that has been seen as an outcome of Berkeley's immaterialism. According to Berkeley, there are two kinds of ideas, which are the ideas of imagination, and the ideas of sense. Human mind has a causal power over the ideas of imagination. However, human mind is a passive receiver with respect to the ideas of sense that correspond to sensible things. Chapter 2 is about Berkeley's continuity argument. In Berkeley's thought, the existence of things that exist without mind, depend on to be perceived. But, there are cases where these things are not perceived by human mind. If so, the ontological status of the things that are not perceived by human mind is a problematic issue in Berkeley's thought. Berkeley solves this problem by claiming that there must be an infinite mind who perceives these beings. And, this infinite mind is God. Thus, in this thesis, Berkeley's arguments for the existence of God have been discussed in terms of his epistemological and metaphysical ideas.