Abdulhamîd b. Haddûka ve Ğaden Yevm Cedid adlı romanı
Abdulhamîd b. Haddûka and his novel Ğaden Yevm Cedid
  1. Tez No: 366808
  2. Yazar: SEVDA YAŞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Cezayir Edebiyatı'nda XX. Yüzyılın başlarında hem şekil hem de içerik yönünden önemli çalışmalar yapılmıştır. Fransa'nın Cezayir üzerinde uyguladığı siyaset Cezayir'in birçok alanında olduğu gibi edebiyat alanında da önemli izler bırakmıştır. Birçok Cezayirli yazarın eserlerinde ülkede yaşanan siyasal ve toplumsal sorunların yanı sıra Fransız etkisini görmek de mümkündür. Abdulhamîd b. Haddûka Modern Cezayir Edebiyatının en önemli temsilcilerinden biridir. Abdulhamîd b. Haddûka, eserlerinde politik rejimlere, toplumsal sorunlara, kadınlar ve onların toplumda aşağılanmalarına ve gelenek-göreneklere daima karşı çıkmıştır. Yazar, neredeyse tüm eserlerinde politik ve sosyal sorunları dile getirmiştir. Bu çalışmamızın giriş bölümünde, Cezayir tarihi ve Fransa'nın Cezayir'i işgal ettiği 1830 yılı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, modern Cezayir Edebiyatı ve Cezayir Romanının gelişimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Abdulhamîd b. Haddûka'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Abdulhamîd b. Haddûka'nın Ğaden Yevm Cedid adlı romanı karakter, yer zaman, olay ve semboller bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Algerian Literature, prominent studies were done in terms of both form and content at the beginning of 20th century. The politics that France applied on Algeria impressed its many field as well as its literature. It is possible to see French effect besides the effects of political and social problems going on in the country on the works of many Algerian writers. Abdulhamîd b. Haddûka is one of the most significant representatives of Modern Algerian Literature. He constantly opposed to political regimes, social problems, women and their humiliation in society and traditions in his works. The novelist mentioned political and social issues virtually in all of his works. In the introduction of our work, general information is given about Algerian history and the occupation of France of Algeria in 1980. In the first part, general information is given about Modern Algerian Literature and development of Algerian novel. In the second part, the life of Abdulhamîd b. Haddûka, his literary character and works are dealt with. In the third part, the novel of Abdulhamîd b. Haddûka, Ğaden Yevm Cedid, is examined in terms of character, place, time, events and symbols.