Abdulilâh b. Arafe ve Yâ Sîn Kalbu'l-Hilâfe adlı romanının tahlili
Abduliâh b. Arafe and the analysis of the Novel Yâ Sîn Kalbu'l-Hilâfe
  1. Tez No: 902800
  2. Yazar: BÜŞRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Faslı yazar Abdulilâh b. Arafe irfânî roman olarak isimlendirdiği tasavvufî roman türünde kaleme aldığı romanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Tarihi bilgilerden de faydalanarak oluşturduğu romanlarında sûfî şahsiyetlere ve bu şahsiyetlerden etkilenmiş olan alim, filozof ve devlet başkanı gibi kişilere yer vermektedir. Tarihle tasavvufu harmanladığı eserleri hem birer tarihi roman hem de birer tasavvufî/mistik roman havası vermektedir. On dört romandan oluşmasını planladığı irfânî roman projesinin yedincisi olan Yâ Sîn Kalbu'l-Hilâfe romanını 2013 yılında yayımlamıştır. Bu romanda Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamid'i ve sultanın şeyhi Şeyh Zâfir'i konu edinmektedir. Bunun yanı sıra sömürgecilik, hilâfet makamı, Osmanlı toplum yapısı ve dönemin Batılı ülkelerinin Osmanlı hükumetini yıkma çabaları gibi çeşitli konulara da değinmektedir. Romanın bu konuları işlemesinin yanı sıra gerek Sultan II. Abdülhamid'in şeyhiyle görüşmeleri esnasında gerekse de romanda geçen diğer bazı sûfî şahsiyetler aracılığıyla okura birtakım tasavvufî izlenimler sunulmaktadır. Bu çalışmada önce yazarın hayatı ve eserleri ardından da Yâ Sîn Kalbu'l-Hilâfe adlı romanı tanıtılmaya çalışılmıştır. Roman zaman, mekan, kişiler kadrosu, bölümlendirme, olay örgüsü, anlatıcı vs. bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Moroccan writer Abdulilâh b. Arafe is known by the sufi- themed novels he has written, which he calls irfani novels. The novels which he has written by making use of historical informations also incorporates sufi figures and people who were influenced by these figurs, such as scholars, philosophers and heads of state. His works, in which he combines both history and sufism, bear the characteristics of both a historical novel and a mystical/ sufi novel. The novel Yâ Sîn Kalbu'l-Hilâfe the seventh of the fourteen novels planned by Arafe, was published in 2013. This novel addresses various topics such as the Ottoman sultans, the reign of sultan Abdülhamid II, his sheikh Zâfir, colonialism, the caliphate, the social structure of the Ottoman society and the efforts of Western countries to demolish the Ottoman empire. Alongside these themes, the novel presents to the reader sufi insights through Abdulhamits meetings with his sheikh and through other sufi figures. In this study first the life and works of the author and then the novel Yâ Sîn Kallbu'l-Hilâfe is introduced. The novel was analysed in terms of time, place, cast of characters, division, plot and narrator etc.