Seçilmiş ülkelerde rekabet gücünün belirleyicileri ve büyüme ilişkileri
Determinants of competitiveness and growth relations in selected countries
- Tez No: 366843
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SELÇUK EMSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tarihin her devrinde önemini koruyan rekabet gücü ve ekonomik büyüme ilişkisi küreselleşmenin ve bilgi çağının yaşandığı günümüzde önemini artırmış ve sürekli bir yenilenme içine girmiştir. Sanayi devrimi öncesinde özellikle silah teknolojisinde önem arz eden rekabet gücü unsuru, sanayi devrimi ile birlikte artık değer oluşumu ve dış ticaret ile şekillemeye başlamıştır. Dolayısıyla bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı değişimler sonucu ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasi nüfuzları ve rekabet güçleri sürekli olarak değişim göstermeye başlamıştır. Bu hızlı değişim rekabet gücünü artıran toplumların kısa sürede refah düzeylerini yükseltirken, rekabet gücünü kaybedenler de aynı hızla refah kaybına uğrayabilmektedir. Çalışmada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmiş ülke olma yolunda ilerleyen orta gelirli ülkelerde bu durum daha da önemli bir hal almaktadır. Gelişme aşamasındaki toplumların genel sorunlarından olan gelir dağılımındaki bozukluk, siyasi ve sosyal karışıklıklar, kalkınma problemleri ve refah düzeyinin düşüklüğünün altında rekabet gücü eksikliği en önemli sorundur. Yapılan çalımada seçili orta gelirli ülkelerde 1997-2012 dönemi rekabet gücü rakamları, literatür çalışmalarından elde edilen rekabet gücünün belirleyicileri, kişi başına gelir, işgücüne katılım ve sermaye birikimi değişkenleri yardımıyla ekonomik büyüme ve rekabet gücü ilişkisi ile rekabet gücü üzerinde etkili olan faktörler panel veri analizi ile incelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre rekabet gücündeki artışlar ekonomik büyüme üzerinde etkilidir. Paneli oluşturan ülkelerde ekonomik performans ve altyapı değerlerinin düşüklüğü rekabet gücünü olumsuz etkilerken, işalemi ve kamu etkinliği endeksleri rekabet gücü üzerinde pozitif etkilidir. Bu sonuçlar uzun dönemli olarak orta gelirli ülkelerde rekabet gücünün artırılması, kamusal düzenlemeler ve işalemi etkinliğinin yanında, ekonomik performans ve altyapı üzerinde daha yoğun çalışılması gerektiğini göstermektedir. Orta gelirli ülkelerde bu alanlarda iyileşme sağlanmasının rekabet gücünü ve ekonomik büyümeyi olumlu etkileyeceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between competition power and economic growth, has always been ver important. This relationships has been much more important with globalization and information age. The concept of competition power was especially important for arm technology before Industrial Revolution. The consept was reshaped in respect to surplus value and foreign trade relations. Therefore, as a result of rapid changes on information and communication technologies, economic, social and political influences and competition power of countries have started to increasingly change. This rapid change leads to an increase on the level of welfare for societies which increase their competition power, while a loss of welfare may occur when they lose their competition power. This situation appears to be more important for middle income countries on their way to become a developed country including Turkey. Lack of competition power is the most crucial issue for developing societies under other general issues involving income distribution decomposition, political and social disturbances, development issues and low level of welfare. In this thesis, the relationship between economic growth and competition power and factors affecting competition power are examined using panel data analysis and by means of several variables such as the numbers of competition power for selected countries between 1997 and 2012, competition power indicators obtained by earlier literature studies, per capita income, labor force participation and capital stock. The analysis results reveal that increases on competition power have an effect on economic growth. In addition, lack of economic performance and infrastructure for selected countries in the panel have a negative effect on their competition power, while public and business world efficiency have a positive effect on competition power. These results suggest that more attention should be paid for economic performance and infrastructure along with public regulations and business world efficiency to increase the competition power of middle income countries in the long-term. The study indicates that potential improvements on the corresponding areas for middle income countries will have positively effect competition power and economic growth.